| SmallBrain a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce placa asta video este asa de ieftinatonguelaca video Sapphire Radeon R9 390X NITRO 8GB DDR5 512-bit Lite. Costa 1718, 79 RON, placa mewa video este de 6 GB si este mult mai scumpa decat asta.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca amd-ul a avut intotdeauna preturi mai scazute la plcile lor grafice si la procesoare fata de Intel si nVIDIA.
Ca sa revin la subiect, acel R9 390X este destinat mai mult activitatilor de gaming si consuma destul de mult fata de multe placi grafice nVIDIA. Per total este o placa foarte ok, destinata consumatorului ce o foloseste pe monitoare 1440 sau 4k. Oricum nu o mai cumpara nimeni acum cu lansarea seriei 10 de la nVIDIA.