| SivanCosmin a întrebat:

Imi puteti spune cat consuma procesorul i5 4460 + placa de baza ASRock B85M Pro3?

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

In full load mai mult de 80W i5 4460 nu mananca. Componentele pc-ului fluctueaza in consum, depinde in ce le folosesti, sau ce le dai sa faca.
Placa de baza la fel, mai mult de 30-40W nu trage.

Bft!

| halogen001 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4460-32ghz-box/ consuma 84 W
Intel® B85 Chipset din placa de baza consuma putin - 4.1W, deci placa are un consum sub 20W in total - nu se specifica exact, dar in 100W se incadreaza placa si procesorul. Daca pui o placa video, mai merg 100W - depinde de placa video, apoi Hard diskul in jur de 10W, memorii sub 5W fiecare, ventilatoare 2W fiecare, unitate DVD 30W.
Poti vedea aici http://www.buildcomputers.net/power-consumption-of-pc-components.html

| SivanCosmin explică (pentru halogen001):

Daca am o sursa de 350 W iar puterea mea consumata este estimativ de 340W... se intampla ceva? e bine? se poate produce scurt sau ceva?

| Jipa95 a răspuns (pentru SivanCosmin):

Nu prea e bine, deoarece nu exista stabilitate, eficienta, etc. Intotdeauna trebuie sa ai o sursa cu o putere mai mare decat consumul componentelor. Ar putea oricand sa ti se arda sursa aceea daca este si de proasta calitate.

| SivanCosmin explică (pentru Jipa95):

Imi poti recomanda o sursa buna de maxim 100 lei?

| Jipa95 a răspuns (pentru SivanCosmin):

O sursa buna pleaca de la 140 lei in sus.
Ma refer la : http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-ii-450w/
PFC activ, eficienta 75%, si protectii. Merita un mic efort.

| halogen001 a răspuns (pentru SivanCosmin):

S-ar putea sa mearga bine si cu cea de 350W, mai buna e de la 400W in sus cum a zis Jipa95. Daca e mai puternica se incalzeste mai putin, da curenti si tensiuni mai stabile, rezista mai bine la variatii de tensiune pe retea si nu consuma mai mult decat o sursa mai mica - consumul depinde de consumul componentelor.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Si aici vad o sursa buna http://www.emag.ro/......EVRPKBBBM/

| SivanCosmin explică (pentru halogen001):

Nu e vorba de incalzit... la mine temperatura in camera este medie iar unde sta unitatea este chiar foarte foarterece... ma intereseaza sa nu se arda.