| bocascity a întrebat:

Imi vine sa dau cu capul de toti peretii.Azi cand sa intru pe calculator imi apare ecran albastru si mi se restarteaza! Din ce cauza? Ai mei zic ca am prea mult jocuri si programe... Dar nu e asa fiindca nu sunt genul care sa foloseasca calc. numai pentru jocuri.Care e faza cu eroarea?
P. S
A trebuit sa reinstalez windowsul

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Nu mai speriati omu' cu virusii vostrii (bineinteles si asta poate fi o cauza dar mai rar). La ventilatorul unitatii (cooler) se aduna f. Mult praf sau nicotina d la tigare daca fumezi la pc. Desfa unitatea si fa curat acolo, cu atentie curata tot. Unitatea se restarteaza pentru ca, coolerul (ventilatorul) ala, nu-si mai face treaba, nu mai raceste, temperatura creste si asta e cauza pentru care se restarteaza. Mai e ceva, lasa si tu mai mult spatiu liber in C:/ cel putin jumatate din cat are, se va misca si calc mai bine. Succes! Sigur astea sunt cauzele!

11 răspunsuri:
| iulyan a răspuns:

Deschidel si uitate la rami daca sunt bine asezati in sloturi. daca nu dai un repair la windows si este gata de drumhappy

| .::CyBeR::. a răspuns:

E un bluescreen acel "ecran albastru" asta inseamna ca ori ai o problema de hardware adica cu piesele din pc, ori o problema de sofware, adica legat de programe, windows etc, ori niste dll-uri au fost infectate, ori sterse de tine incercand sa faci ceva(presupun).
Ori clasica problema cu virusii.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Nu e de la windows, e problema de harware, sunt ramii distrusi, ai problema cu rami, eu zic sa ii schimbi, pentru ca degeaba reinstalezi tu windosul ca nu o sa dureze mult, si iar o sa se restarteze. Cumpara alta placa de rami.

| matraguna1 a răspuns:

Nu stiu cate placute de memorie ai, dar scoate tot ce ai si imprumuta de la cineva una compatibila cu sistemul tau sa vezi daca porneste normal calculatorul. Daca nu e de la memorie, incearca reinstalare windows (format direct si instalare). Ar trebui sa-ti mearga. Daca problema persista, mergi la un service unde pot sa-ti testeze calculatorul si-ti spun ei ce piesa nu-ti functioneaza cum ar trebui. O zi faina.

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu spun ca este sau era un virus mic si rautongue

| nestlebaby a răspuns:

Cauza e simpla:Virusi! muuuulti virusi! cumpara-ti un anti virus, nu e mai mult de 1 mil jumate(bani vechi) si da-i o scanare de virusi cand incepe sa faca figuri calc:deschide greu paginile de net, se restarteaza din senin(asa cum ai patit tu), etc.sunt mai multe faze, nu-mi vin in minte acum toate.Bafta!

Pai si mie mi-a aparut asa in trecut si la fel ca tine ma inervam si nu sunt sigura ce avea ca eu am chemat pe cineva sa imi reformateze calculatorul
cred ca din cauza jocurilor mai ales daca sunt si de pe ineternet
oricum.mult succes!

| idontknow a răspuns:

Eu zic sa ai luat cativa virusi, antivirus ai avut? cred ca da trebuia sa reinstalezi windowsul, sau poate ca ti-a expirat!

| bocascity explică:

Tomcruise...Problema e ca odata ce mi se restarteaza calculatorul nu pot intra deloc in el...deci de cate ori dau sa intru mi se restarteazAm reinstalat windowsul pentru ca numai asa puteam sa intru.Nici prin safe mod nu mergea.

| viorel_5719 a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi windowsul