| TPMTotiPentruMine a întrebat:

In cat timp pot depune o plangere la politie? Am un termen limita? Dau funda pentru un raspuns sigur.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde despre ce este vorba. Daca este vorba de o infractiune care se cerceteaza doar la plangere prealabila (cum sunt insulta, calomnia si multe altele), atunci plangerea trebuie facuta in termen maxim de 2 luni de cand ai cunoscut faptuitorul. Pentru celelalte infractiuni nu trebuie sa depasesti termenul de prescriptie, acesta este in functie de pedeapsa prevazuta pentru infractiunile respective. Spune pentru ce vrei sa faci plangere si o sa-ti dau un raspuns precis. Daca nu vrei sa scrii aici, poti sa-mi scrii pe privat. Numai bine!

1 răspuns:
| Sperman a răspuns:

Cat mai repede posibil.