| Keisha a întrebat:

In ce an si secol a fost inventat avionul si cine a fost inventatorul acestuia?

3 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Cred că Richard Pearse în anul 1902.
http://goo.gl/rw07C

| lSummerl a răspuns:

Apărute la începutul secolului XX, primele avioane cereau mult curaj și îndemânare pentru a le pilota. În acea vreme, ele nu erau nici rapide, nici încăpătoare. Primul zbor cu un aparat mai greu decât aerul l-a făcut renumitul inventator român Traian Vuia. Marele savant român Henri Coandă este inventatorul aparatului de zbor fără elice, acesta fiind propulsat de un motor cu reacție și această invenție proprie revoluționând astfel lumea aviației și trecerea la o treaptă superioară a evoluției umane. Louis Blériot a fost primul pilot care a traversat Canalul Mânecii, în 1909. Charles Lindbergh a realizat prima traversare a Atlanticului, singur și fără escală, în 1927. În 1933, Wiley Post a fost primul pilot de avion care a făcut singur turul lumii. A parcurs 25 000 km în 7 zile, 18 ore și 49 de minute.