| MIChan a întrebat:

IP-ul difera de la un calculator la altul? Chair daca sunt conectate la acelasi ruter?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, fiecare calculator sau telefon sau ce mai vrei tu, are un ip diferit. In cazul in care ai un router, au ip identic extern, dar intern difera(pentru ca pc-ul o sa fie 102.168.x.y, telefonul 192.168.x.y+1 tableta 192.168.x.y+2 si tot asa). Deci nu ai cum sa ai 2 dispozitive cu ip identic. Exista, cum spune cineva mai sus, dar intra in conflict, si nu 'merge' nici unul pe internet sau local dupa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare conexiune de net da un ip diferit. In cazul tau, acest ip este alocat routerului pentru ca el este direct conectat la net.

la randul lui routerul da calculatoarelor conectate niste ip de retea locala (alea de incep cu 192.168.)

| K0sti a răspuns:

Normal, altfel ar apare conflict de adrese!

| ElGreco21600 a răspuns:

Eu stiam ca fiecare calculator are un IP separat, iar router-ul are alt IP. Adica mie câteodată îmi apare ca este un conflict de adrese IP pe calculator, doar fiindcă sunt conectat la un router la rândul lui conectat prin cabluri la alt pc... Nu stiu daca asa e, dar eu asa stiam.

| ElGreco21600 a răspuns:

Sltlp multumesc pentru lamurire