| Mihai123211 a întrebat:

La ce conteaza cati biti are placa video? Daca mi-as lua una de 192 biti s-ar observa diferenta fata de o palca de 120 biti?

4 răspunsuri:
| Shaddar a răspuns:

Nu neaparat.Conteaza mai multe aspecte cum ar fi frecventa procesorului, memoria. Daca ai 2 placi din aceeasi familie, procesoare similare, si memorie la aceeasi viteza, da, placa cu bus mai mare va fi mai performanta.Iti recomand sa iei dimensiunea bus-ului, imparti la 8 ca sa afli cati bytes are, apoi inmultesti cu frecventa memoriei de la placa grafica si vezi cata informatie e transferata intre procesor si memorie pe ciclu.Cu cat mai multa, cu atat mai bine.

| AsX a răspuns:

Pai depinde de rezolutia la care joci, daca joci la o rezolutie mica nu o sa se cunoasca diferenta.

| Marius141996 a răspuns:

E mai buna si merge mai usor...

| llilika a răspuns:

Cred ca sar opserva