| anonim_4396 a întrebat:

La ce foloseste anti phishing-ul?

Răspuns Câştigător
| oareunde a răspuns:

Phishing-ul reprezintă o infracţiune informatică prin care informaţii personale, de tip financiar în cele mai multe cazuri, sunt colectate de la utilizatorii de Internet cu scopul de a sustrage bani sau a impersona în anumite acţiuni respectivii utilizatori.
Un raufacator face o pagina de exemplu, identica cu cea de la YahooMail, si o pune pe o alta adresa asemanatoare (De exemplu. mail2.yahoo.com, in loc de mail.yahoo.com) si tu daca ai ajuns cumva pe pagina aia si nu-ti dai seama ca nu e cea reala, o sa-ti introduci userul si parola, care vor ajunge direct la raufactor.

Te poti proteja de astea doar fiind foarte atent tot timpul cand iti introduci vreo parola la un site

1 răspuns:
| andreutz a răspuns:

Ca sa nu iti goleasca hackerii contul din banca!