| Amoniac a întrebat:

La cumpararea calculatorului, microprocesorul si placa video, ce trebuie sa aiba in comun cu placa de baza?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul trebuie sa aiba socketul si FSB-ul in concordanta cu placa de baza. Atentie! Si coolerul trebuie sa fie pentru acel procesor. Nu se potrivesc toate.
Placa video trebuie sa aiba frecventa (Mhz). Capacitatea nu conteaza (Gb sau Mb). Capacitatea conteaza doar pentru cat de buna e placa.

| RS4 a răspuns:

Incepi cu placa de baza! acum sunt placi care suporta procesoarele i3, i5, i7 (de la Intel). Sa zicem ca optezi pentru o astfel de placa! atunci automat iti trebuie unul dintre procesoarele pe caree le suporta placa (i3, i5 sau i7). Iar placa video trebuie sa fie pe pci express! asa sunt modelele noi, dar la fel in specificatiile placii de baza vezi ce sloturi are si asa te orientezi spre celelalte componente! la memoria ram la fel, pui ce suporta placa de baza ddr2 sau ddr3! Daca vrei sa iti faci un calculator pe componente, apeleaza la cineva care se pricepe cat de cat si va iesi ceva bun! ai grija sa nu te zgarcesti la carcasa si la sursa, pe care le recomand sa le iei separat (nu carcasa cu sursa la 90 ron), ci o carcasa la 150-200 ron si o sursa la fel! bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai bine zici frumos care e bugetul, daca ai deja monitor/tastatura/boxe si cam la ce folosesti de obicei calculatorul.