| FazekasErvin a întrebat:

La impriomantele cu laser color am nevoie si de toner
care este mai rentabil cel cu toner sau cu laser

Dau funda

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel cu laser.

| K0sti a răspuns:

Laserul merge cu toner...deci? Grea tehnica asta!

| halogen001 a răspuns:

Imprimantele cu laser folosesc un praf colorat sau negru numit toner care se depune pe hartie si prin incalzire ramane fixat pe hartie. Imprimantele cu laser au viteza mai mare de scriere, scrisul e mai stabil, nu se dizolva daca hartia intra in contact cu apa cum e in cazul imprimarii cu jet de cerneala.

Trebuie sa vezi inainte de a cumpara o imprimanta cu laser, daca se poate face reumplerea cartuselor cu toner usor si la un pret rezonabil, daca se gasesc cipuri pentru cartuse sau daca merg si fara cipuri noi - unele imprimante cu laser nu te mai lasa sa folosesti cartusele dupa un anumit numar de pagini si atunci fie se schimba chipurile, fie softul imprimantei.