| nukeyly a întrebat:

La tubul de neon / becul economic CFL / bec led / bec clasic stie cineva de cate ori pe secunda pulseaza lumina cum sunt hertii la un monior CRT 60 85 100 120, cu ce aparat se poate masura frecventa luminii, ( luxmetrul stiu ca masoara intensitatea luminoasa)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Frecventmetru + fotorezistenta, inseriata cu o rezistenta de valoare apropiata, alimentat de la o tensiune continua.

| K0sti a răspuns:

Ce frecventa are reteaua?

| nukeyly explică (pentru K0sti):

220v 50hz normal

| K0sti a răspuns (pentru nukeyly):

Pai si atunci? Ti-ai raspuns la intrebare!

| nukeyly explică (pentru K0sti):

La becul clasic nu vezi pulsatiile dar la neon le vezi(mai ales la ponire pe startere clasice) si in timp iti afecteaza ochii, intreaba un oflamolog_deci eu cred ca becu clasic pulseaza de mai multe ori ca un neon, da cat la fiecare 100 300 500?

| K0sti a răspuns (pentru nukeyly):

Pulseaza da, are multiplicator de frecventa si nu stim noi?