| LTAA a întrebat:

La un Laptop ce foloseste Windows 8 Pro, apas tasta ", dar trebuie sa apas o alta tasta, pentru a aparea simbolul pe ecran. Mai mult, daca vreau sa scriu "A, imi apare Ä (umlaut).
Cum pot rezolva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da click pe rou si schimba in EN (us)

12 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca pc este din Germania...

| LTAA explică (pentru express11):

Cumparat nou de la eMag.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LTAA):

Inteleg dar daca a venit cu windows preinstalat...a fost instalat in acea limba.

| K0sti a răspuns (pentru LTAA):

Si ce te retine sa schimbi limba la tastatura?

| LTAA explică (pentru anonim_4396):

Am instalat separat Windows, in colt scrie
"ROU
INTL".

| anonim_4396 a răspuns (pentru LTAA):

Lasa pe Limba Romana si tasta a mic cu acea caciulita va fi litera ț. De asemenea tasta c de langa enter va fi litera ș iar tasta u cu semn deasupra va fi litera â. Tot acele taste apasate cu shift va da literele care ti-am zis dar mari.laptopurile astea sunt facute in Germania si iti da litere romanesti dar daca win e setat in limba Romana.Si eu am un Toshiba satellite si de asemni am acele taste, win e in lb romana dar nu le prea folosesc.Deci tastele alea, acum, de langa enter, c a si u cu caciulite functioneaza ca diacritice in lb romana. e cu caciulita este litera ă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La limba trebuie sa scrie ROU (ROMANIAN KEYBOARD).Asa sunt pacatoase astea, acum in lb Romana arondul este tasta 2 de sus si altele amestecate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LTAA):

Da click pe rou si schimba in EN (us)

| express11 a răspuns:

Http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/ parca aici are pentru romana setari la w8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows-ul este setat in limba respectiva.germana si Austrica cred. Poti schimba asta la reinstalare, setezi loimba engleza (US).Sa fie US nu GBR ca alte minunie cu ala.

| LTAA explică (pentru anonim_4396):

In colt scrie
"ROU
INTL".

| IulicaBiancutza a răspuns:

Cred ca ar trebui sa il duci la service sa iti spuna cei de acolo care este problema! Poate cu tastatura!