| Frank51 a întrebat:

Legarea a doua difuzoare in paralel injumatateste impedanta, iar legarea lor in serie o dubleaza, asa-i? De exemplu, daca se leaga doua boxe de 4ohmi in paralel, obtinem o impedanta finala de 4ohmi, iar daca legam doua boxe tot de 4 ohmi fiecare, in serie, impedanta finala va fi 8 ohmi. Este corect?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Tweeterul era in scurtcircuit daca era un tweeter cu bobina (fara condensator mic intre el si amplificator se ardea destul de repede).

Daca e piezo, merge bine si fara filtru. Se mai obisnuieste sa se puna un rezistor in serie cu difuzorul piezoelectric ca sa nu reprezinte un scurtcircuit pentru frecvente mari. Daca la o frecventa de 20K, are 4 ohmi, la 100K (frecvente de 100K nici nu ar trebui sa apara la iesirea amplificatorului) tweeterul ar avea 4/5 = 0.8 ohmi si ar merge un rezistor de 3 ohmi in serie cu tweeterul (insa mai scade din semnalul util). Daca are un rezistor de 3 ohmi in serie cu el, la frecvente mari, curentul e limitat de acel rezistor.

Cred ca ar merge bine difuzorul de joase-medii legat direct, iar tweeterul printr-un rezistor de 2-3 ohmi, de putere mare (50W )
SAL HV 211A e foarte util daca tweeterul nu e piezoelectric, dar daca merge bine, cred ca nu e rau de folosit. Nu are insa frecventa de separare 5500 cat ar fi fost buna pentru cele 2 difuzoare.

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

2 boxe de 4 ohmi in paralel rezulta o impedanta de 2 ohmi. Puterea P = U*U/R. unde U = tensiunea, R e impedanta.

Daca amplificatorul e puternic (facut sa mearga si pe 2 ohmi), tensiunea se pastreaza si puterea depinde de impedanta, totul merge bine.

Practic insa la boxe de 2 ohmi si amplificator pe 4 ohmi, scad frecventele joase daca iesirea e pe condensatoare, iar daca e in punte nu sunt probleme cu frecventele joase, insa daca amplificatorul nu e pentru 2 ohmi (e pentru 4 sau mai multi ohmi), puterea pe el ar trebui sa se dubleze si se obtine mai putin de dublu, iar amplificatorul se incalzeste mai mult cu posibilitatea sa se arda.

Daca se leaga 2 boxe de 4 ohmi in serie, se obtin 8 ohmi, puterea scade la jumatate.
De exemplu daca amplificatorul e de 100W / 4 ohmi, pe 8 ohmi merge bine, insa puterea scade la 50W (poate putin peste 50).

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Mie mi s-a parut ca boxa mea distorsioneaza putin, aproape insesizabil, si m-am gandit ca(,)conexiunile nu sunt ok. Am un difuzor de medi-joase 4ohm, 45-6k hz 90w, si un tweeter 4ohm 5k-20k hz 100w, legate la un filtru pe 2 cai sal hv 211a 8 ohm 100w. Impedanta finala este de 8 ohmi?

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Daca sunt legate in filtru, impedanta finala este in mod normal tot de 4 ohmi sau putin mai mare (filtrul dirijeaza frecventele catre difuzoare si in orice moment, impedanta e de 4 ohmi). Depinde de filtru ce impedanta iese, dar in general sunt facute sa pastreze impedanta.
Nu stiu ce caracteristici are filtrul hv 211a. http://www.partysound.ro/filtru-211a-p-1043.html
Se poate sa dea o impedanta de 8 ohmi. Nu stiu cat e de potrivit pentru difuzoare de 4 ohmi, daca e calculat pentru 4 ohmi.

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/Help/

| Frank51 explică (pentru halogen001):

- http://postimg.org/image/z1aryxtq1/

Am facut testul, si acolo imi arata ca trebuie sa pun un capacitor si un inductor. Eu am folosit boxa fara asa ceva pana acum, si nu am avut probleme deloc. E posibil sa apara probleme in timp?

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

In plus, filtrul 2 CAI SAL HV 211A are frecventa de incrucisare 3500 Hz iar difuzoarele ar fi mers bine cu un filtru de 5500 Hz ca sa fie sub 6K de la medii - joase si peste 5KHz de la inalte.

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Daca se foloseste fara condensator pe tweeter, se arde tweeter-ul (daca e cu bobina are o impedanta foarte mica pe frecvente joase, e ca un scurtcircuit si se arde la volum mare)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/

Tweeter Impedance: 4 Ohms
Woofer Impedance: 4 Ohms
Frequency: 5500 Hz
Crossover Type: 1 st Order Butterworth
rezultat: http://s19.postimg.org/bqzzi00ir/2_12.jpg

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La frecventa se pune frecventa dintre difuzoare.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

SAL HV 211A trebuie sa fie un "2nd Order Crossover" si difuzoarele sunt defazate cu 180 grade unul fata de celalalt.
Ar trebui difuzorul de inalte pus invers, +la - si - la + in schema http://s19.postimg.org/6uwcqb0df/capture_001_10102015_071135.png

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Inteleg ce spui, dar eu am conectat difuzorul de joase in felul urmator: Plusul de la diful de joase la plus de pe crossover, minusul de la dif de joase la plusul pentru tweeter, si asa am obtinut toata gama de frecvente, adica 45-6000Hz pe care le produce diful. Iar tweeterul: Plus de la tweeter la plus de la crossover, minus de la tweeter la minus de la crossover, si asa am eliminat de la 5000Hz in jos, deci practic tweeterul produce doar, de la 5000 Hz in sus, la asta te referi cand ai zic ca e ca in scurtcircuit? Apropo tweeterul este piezo.

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Tweeterul era in scurtcircuit daca era un tweeter cu bobina (fara condensator mic intre el si amplificator se ardea destul de repede).

Daca e piezo, merge bine si fara filtru. Se mai obisnuieste sa se puna un rezistor in serie cu difuzorul piezoelectric ca sa nu reprezinte un scurtcircuit pentru frecvente mari. Daca la o frecventa de 20K, are 4 ohmi, la 100K (frecvente de 100K nici nu ar trebui sa apara la iesirea amplificatorului) tweeterul ar avea 4/5 = 0.8 ohmi si ar merge un rezistor de 3 ohmi in serie cu tweeterul (insa mai scade din semnalul util). Daca are un rezistor de 3 ohmi in serie cu el, la frecvente mari, curentul e limitat de acel rezistor.

Cred ca ar merge bine difuzorul de joase-medii legat direct, iar tweeterul printr-un rezistor de 2-3 ohmi, de putere mare (50W )
SAL HV 211A e foarte util daca tweeterul nu e piezoelectric, dar daca merge bine, cred ca nu e rau de folosit. Nu are insa frecventa de separare 5500 cat ar fi fost buna pentru cele 2 difuzoare.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Nu! Nu este corect. Daca legi difuzoarele intre ele scade puterea clar oricum le-ai lega. Daca fiecare difuzor are sursa lui atunci functioneaza la parametrii reali. Si nu! nu obtii 8 ohmi daca legi in serie 2 difuzoare de 4 ohmi. Tot 4 o sa ai. Diferenta este ca daca le legi in serie si ti se arde un difuzor, o sa ti se arda toate, iar daca le legi in paralel si ti se arde un difuzor celelalte vor functiona in continuare.