| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva va rog frumos?
De al un timp mi se blocheaza calculatorul, in ce sens, mi se blocheaza imaginea dar cursorul il pot misca cand ma joc jocuri si daca astept cam 20 30 sec isi revine apoi iar incepe sa se blocheze.
Am reinstalat windows-ul stergand tot din hard (crezand ca poate fi un virus ceva) dar degeaba.
Am mai avut aceasta problema acum 7-8 luni da nu mai se mai misca nici cursorul nici imaginea nu isi mai revenea, singura solutie era restartul, dar am rezolvato atunci schimband placa de baza ( schimbata pe degeaba ) si hardul (aici a fost problema ).
Am fost la un specialist si mi a spus ca problema ar putea fi curentul, am cumparat un stabilizator de curent si tot degeaba.
Eu cred ca ar putea fi supra incalzirea procesorului deoarece hardul, placa de baza, placa video(2 luni de cand am cumparato) sunt aproape noi.
Componente PC:
Procesor : AMD Athlon 64x2 Dual Core Processor 4200+
Placa Video : ATI Radeon HD 5750
RAM : x2 2GB DDR2
HDD : 500GB
Va rog daca cineva ma poate ajuta sa imi lase niste informatii.
Va multumesc.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi încearcă să optimizez sistemul de operare prin închiderea unor sevicii inclusiv dacă ai instalat netr framworck 2 a serviciului ce se numeşte Net Runtime Optimization service(acesta se va opri şi pune pe disablet deoarece consumă memorie multă şi omoară procesorul(valabil şi la 7 şi la Xp)
Pentru că este destul de mult de zis intră aici şi vei găsi tot ceea ce ti interesează referitor la optimizare de Windows
http://winconfig.blogspot.com/

| DeyCj a răspuns:

Şi de asemenea vezi ce programe îţi rulează în background şi ce programe pornesc o dată cu Windows-ul. Şi de acolo poate fi problema.
Problema de care ziceai se referă la ceva programe ce papă procesor şi memorie, de aia se blochează calculatorul.
Încearcă cu sfaturile de pe winconfig şi ar trebui să meargă mai bine Windows-ul.Succes.