| Nano94 a întrebat:

Mi-a inghetat mouse-ul! Nu este soricelul de vina, am verificat asta deja! Nici virusat nu este! Cica e de la Driver! Am intrat la Device Manager si NU am "Mice and other pointing devices" asa ca am intrat la "Universal Serial Bus Controllers" si am facut update la tot ce era acolo
http://s28.postimg.org/ence4zc65/mouse.jpg
tot nu merge!
Exceptand varianta Service-ului, ce ma puteti sfatui a face mai departe? Fara Mouse!
Va rog nu raspundeti doar pentru a va baga in seama! Ci doar in dorinta de a ajuta! Si doar daca puteti ajuta! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Pentru inceput, du-te la Control Panel > Administrative Tools >Services. Verifica ca serviciul "Human Interface Device Access" sa fie pornit.

29 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Am inteles ca mouse-ul nu merge daca e schimbat cu altul si nu merge nici in alt windows.
Daca e asa, atunci nu e de la drivere(nu se puteau strica driverele in 2 windows-uri simultan).
In acelasi timp, un stick usb merge, deci porturile usb merg.

Presupun ca un mouse model vechi pe mufa ps2 ar merge.

Ar putea fi ceva in setarile din bios, prin urmare e posibil sa fie utila o resetare de bios sau verificarea setarilor din bios legate de usb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Pai pe mufa ps2 am avut mouse-ul pana acum! am incercat si mouse-ul de la pc-ul ce-l folosesc in acest moment care are mufa usb si tot nu merge, pe ambele win.
ce presupune o resetare de bios? raman fara ceva anume? si ma poti ghida pas cu pas in aceste verificari sau resetare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Ooops, surpriza de proportii, am dat un restart(dupa 10. 0000 date astazi) si merge mouse-ul! acum merge! nici nu stiu ce l-a facut sa mearga... poate setarea din "Human Interface Device Access". nu stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Multumesc mult de tot!

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ca merge bine acum happy
(O resetare de bios la setarile din fabrica se face intrand in bios la restart (cu tasta del sau cu cea potrivita pentru intrarea in bios), apoi se navigheaza prin meniul biosului si se aleg setarile implicite (default) - presupun ca tot biosul e responsabil cu revenirea functionalitatii mouse-ului dupa restart)

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Da, in sfarsit! nu stiu ce-a avut, nici cum am reusit, dar ce mai conteaza? happy ma intereseaza ca merge acum laughing nu mai e nevoie de resetare bios, nu?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca merge in functie de pozitie, e posibil sa fie unele contacte mai proaste intre componente si placa de baza, contacte proaste la mufe. Nu mai trebuie resetat bios-ul. Se pot verifica cablurile din interior (alimentare, hard disk ) sa fie bagate toate bine la locul lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Asa m-am gandit si eu, logic asa ar trebui sa fie! acum l-am desfacut, am verificat, toul pare a fi in regula... el stie! o fi si el batran laughing are 8 anisori si ceva... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Multumesc baieti pentru ajutor si tot timpul acordat! o seara placuta va doresc!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Ai team viewer? As vrea sa arunc o privire prin setarile pc-ul happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Nu am...

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa o luam altfel, daca conectezi, sa zicem, un stick ti-l recunoaste pc-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Am gasit ceva pe net, Feature Mouse Key ( Alt+Shift+NumLock) sa o activez pentru a ma putea misca mai bine in pc?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea, da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Este pe "disabled", ce-i dau? manual sau automatic?

p.s. scuze pentru intarzirea raspunsurilor, sunt pe un pc vechi care abia se misca, si melcul il intrece! laughing

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine e pe manual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Ok. si-acum?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Conecteaza mouse-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Pai tot nu merge

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bro,te-as fi putut ajuta mai bine daca as fi putut vedea setarile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Spune-mi unde sa ma duc si iti fac un print...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau pot face si un filmulet pe care sa-l urc undeva...

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Conecteaza mouse-ul si fa un print la control panel-mouse properties-hardware

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Ooops, surpriza de proportii, am dat un restart(dupa 10. 0000 date astazi) si merge mouse-ul! acum merge! nici nu stiu ce l-a facut sa mearga... poate setarea din "Human Interface Device Access" nu stiu

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Dar nu stii care ar putea fi cauza? ca mi s-a intamplat iar! atunci cand si-a revenit, mutasem unitatea din locul in care era, in alta parte a camerei. dupa ce si-a revenit mouse-ul, l-am mutat in locul obisnuit! si am schimat pe vechiul mouse, cel care l-am avut si zilele trecute. a mers initial, in urmatoarele 30 de sec s-a blocat iar. Apoi l-am mutat din nou in cealalta parte acamerei cu un mouse de rezerva. si acum merge! TU INTELEGI CEVA? CA EU NU! E DE RASUL CURCILOR! laughing

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate si mouse-ul sa aiba unele probleme, un contact slab la unul din fire. Muta unitatea la locul obisnuit si incearca ambele mouse-uri si vezi care dintre mouse-uri merge. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Merge pe mouse-ul vechi (la care am renuntat cu caveta luni in urma ca si asta se blocase, si am cumparat altul) laughing

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru inceput, du-te la Control Panel > Administrative Tools >Services. Verifica ca serviciul "Human Interface Device Access" sa fie pornit.