| darkhell217 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop Asus si am vrut sa instalez windows 8 pe el si termina tot iar cand sa intre in windows se tot restarteaza sau da eroare, am incercat si xp si 7 si nu le pot instala deloc, care ar fi problema?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-l in garantie. E defect fizic. Probabil HDD-ul sau memoria.

| gelu1970 a răspuns:

Pe cat de bune sunt componentele Asus, in general, pe atat de castane sunt laptopurile. in ceea ce priveste problema ta poti fii mai explicit.

| darkhell217 explică (pentru gelu1970):

Nu pot instala nici un windows pe el, windows 8 merge totusi mai mult decat celelalte doar ca, cand sa finalizeze se tot restarteaza sau da o eroare: Recovery, your pc needs to be repaired Error code: 0xc0000001

| gelu1970 a răspuns (pentru darkhell217):

Cel mai sanatos atunci cand introduci dvd de w7 sau 8 e sa elimini partitia sau partitiile existente sa formatezi cea noua, si apoi sa incepi instalarea curata de windows.

| darkhell217 explică (pentru gelu1970):

Pai asta am facut si nu se instaleaza, doar ce merge in boot login si apoi se reseteaza

| valentin75 a răspuns:

Salut! Iti faci un Hirens Boot Cd de pe net; pornesti de pe el, la fel ca de pe cd-ul cu windows. Gasesti in meniu optiunea pentru a formata hardul, il formatezi si instalezi sistemul de operare; se recomanda si o rescriere de MBR a hardului ( ai totul pe cd); dupa formatare ar trebui sa poti instala ce doresti; in functie de hard ai si alte optiuni pe cd; te uiti pe net si vezi ce face fiecare, dar in general poti deduce din denumire.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Poate nu ai driverele de la windows 8, ti-am recomanda sa-l verifice un specialist. Sper ca te-am ajutat. Bafta la pc.

| VMM2010 a răspuns:

Intra in BIOS si modifica setarile de acolo, daca este laptop nou (generatie noua) trebuie sa ai UEFI activat - pentru ca asa se instaleaza Windows 8, daca vrei sa pui Windows 7 dezactiveaza din BIOS UEFI si apoi trece in Legacy pentru unitatea optica si HDD si ar trebui sa functioneze.