| qest11 a întrebat:

Mi-am cumparat un rotopercutor din LIDl, cel de 1050w, cu motorul orizontal, exact ca la o masina de gaurit clasica, si am o nelamurire legata de ungerea din interior, pentru ca nu are acel locas unde pui vaselina. Am cautat si in specificatiile altor rotopercutoare de aceeasi clasa si nu am gasit la nici unul sa aiba compartiment de schimbarea unsorii. La celalalt rotopercutor al meu, cu motor perpendicular, tot hobby, spune in manual ca se schimba vaselina la 10 ore de functionare. Ma intreb, oare la tipul de ciocan cu motor vertical ungerea este asa de buna incat unsoarea se schimba mai rar? As dori si niste linkuri care au legatura cu acest subiect. Va multumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La masinile mici, cu motoare orizontale, vaselina pusa de fabricant pe mecanismul din interior este suficient pe intreaga viata a masinii de gaurit.

Variantele cu motoare verticale de obicei sunt de uz profesionist, de mare forta.
La acele masini schimbarea directiei se face cu un sistem mai solicitat de roti dintate, care are nevoie de ungere mai deasa (vaselina incalzita curge din mecanism).