| SonicAndrei a întrebat:

Mi s-a stricat calculatorul (nu la propriu). L-am deschis, s-a afişat placa de bază, apoi mi-a scris cu alb pe negru "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key_". Dacă dau restart îmi spune "Error loading operating system". Vreau să mă asiguraţi că reinstalarea windows-ului e soluţia.
Amănunte (folositoare şi nefolositoare): Acum 1 lună şi 1 zi mi-am instalat Windows 8.1 Pro N (ştiu asta fiindcă ieri a expirat trialul la Kaspersky Pure 3.0), iar ieri am instalat Kaspersky Internet Security 2015 (menţionez că ţin antivirusul pe maxim), dar parcă calculatorul merge mai încet cu acesta nou (nu dau vina pe antivirus, dar ironia face că şi anul trecut mi s-a stricat windows-ul în aceiaşi perioadă şi aveam Kaspersky Internet Security 2014).
Ieri calculatorul a fost folosit intens vreo 10 ore de Sony Vegas, dar nu era fierbinte (şi placa video avea 35 grade). Menţionez că m-am jucat puţin cu cooler-ul fiindcă am setat viteză maximă pentru cam 2 minute, iar placa video s-a răcit cu 2-3 grade, dar am lăsat apoi iar pe Auto. Azi dimineaţă am folosit calculatorul şi l-am închis chiar dacă antivirusul se apucase automat să scaneze. Acum nu mai porneşte...
Trebuie să ştiţi: de când am Windows 8 am primit din când în când eroarea "DPC Watchdog Violation" când se pornea windows-ul, dar îşi dădea restart şi era OK. Am aflat că primesc eroarea fiindcă componentele nu sunt prea compatibile cu Windows 8. Să fie asta cauza? Las şi Windows Update pe automat, dar nu şi-a făcut update în ultimele zile.
Am următorul calculator: Intel Core i3-3220 3,3 GHz; 6 GB RAM; nVidia GeForce GT 630 de 2 GB; placa de bază AsRock.
Întrebarea 2: pot să recuperez fişiere din C? Nu pot intra nici în safe mode.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Este putin probabil sa ti se fi dus HDD-ul. Oricum, trebuie sa reinstalezi Windows-ul. Te-as sfatui sa mergi pe Windows 7 Ultimate. Windows 8 este inutil daca nu ai un laptop cu touchscreen. A fost creat de Microsoft cu chestia asta in minte si nu ai motive sa-l folosesti daca nu ai touchscreen. Doar daca iti place in mod deosebit.
Datele le poti recupera folosind un sistem de operare Linux, care poate fi rulat de pe un LiveCD (adica il incerci inainte sa-l instalezi), de pe un stick sau poate fi instalat direct.
Ti-as sugera unul minimalist, care ruleaza direct de pe stick. Intra pe slax.com si urmeaza instructiunile de acolo. Toate sistemele Linux sunt gratuite. Eu am folosit Slax si mi s-a parut excelent, si ca interfata si ca viteza. In felul asta poti verifica daca hard-ul este intreg. Daca noul sistem de operare ti-l vede, e ok.
Daca reinstalezi Windows-ul, alege o distributie pe 64 de biti, cele pe 32 de biti nu recunosc mai mult de 3 Gb RAM.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Da, aveam de gând să pun Windows 7 Ultimate pe 64 biți (așa am avut înainte), iar dacă spui că cu Linux pot verifica atunci cred că o să încerc. Dar cred că nu-mi arată HDD-ul în bios. E posibil să se fi stricat? Recunosc că azi l-am resetat, repornit și scos din priză pentru a-l repara (ceea ce desigur a fost inutil și sper că nu am stricat nimic așa).

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Este foarte greu sa se arda hard-ul. Desigur, exista si exceptii de la regula, dar in cazul tau nu prea cred.
Poti sa incerci si altceva. Scoate calculatorul din priza si lasa-l vreo ora. Apoi baga-l din nou in priza si intra in BIOS. Verifica daca ti-a aparut. Chiar daca nu, incearca varianta cu un sistem Linux.
Chestia cu scosul din priza este pentru ca uneori, la multe rebootari, placa de baza si sursa se incarca de electricitate statica si componentele nu se mai alimenteaza cum trebuie.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Acum sunt la ţară şi obişnuiesc să scot calculatorul din priză de fiecare dată (mai precis închid butonul prelungitorului), dar mai mult pentru router (am rămas de 2 ori fără înternet din cauza router-ului şi de aceea îl scot din priză). După ce l-am închis azi dimineaţă, a stat câteva ore fără curent, acum l-am scos din priză separat de internet şi probabil dimineaţă "voi da raportul". Cred că încerc mâine varianta cu Linux, trebuie mai întâi să aflu cum se face.

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Majoritatea distributiilor de Linux le gasesti in format.iso. Le scrii pe un CD/DVD si gata, bootezi de pe el.
Bafta!

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

L-am descărcat deja în ISO pe 64 biţi, deci doar îk pun pe CD şi dau Next-Next-Finish?

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Încerc mâine, nu mai apuc azi doar să pun Slax.iso pe CD. Deci îl pun exact aşa cum l-am descărcat? Îmi apare ca arhivă, dar e ISO.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca e arhiva trebuie dezarhivat! Trebuie pus in format ISO! Mai exact, arzi imaginea aia ISO pe CD!

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca ai descarcat Slax, ai nevoie doar de un stick. Merge si pe CD, daca nu ai optiune in BIOS sa bootezi de pe stick. Vezi ca ai toate instructiunile la ei pe site. Atentie, daca rulezi de pe CD nu poti sa salvezi nimic pe el. Salveaza-ti datele recuperate pe o partitie separata, alta decat C:\

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Am descărcat de aici ambele variante https://www.slax.org/ro/download.php şi ambele se deschid default cu WinRar, dar cea.iso o pot atât dezarhiva cât şi arhiva. Pe site nu spune să dezarhivez dacă vreau să pun pe CD, doar pe stick https://www.slax.org/ro/documentation.php (voi folosi un CD fiindcă nu am stick liber acum). Deci acela e deja ISO şi deci îl pun cu Free ISO Burner...

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca e deja ISO arzi imaginea pe CD! "Pe site nu spune să dezarhivez dacă vreau să pun pe CD"...nu spune pentru ca e la mintea cocosului ca trebuie dezarhivata mai intai imagine! Trebuie sa aiba extensia.iso,.nrg, etc., ca sa o poti pune pe CD si sa fie bootabila! Puneti mana si cititi ca aveti Google!

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Voi folosi un CD fiindcă nu am acum un stick liber. Oricum documentele mi le copiez în D. Voi folosi Free ISO Burner fiindcă am Windows XP ce laptopul care mi-a rămas, deci sper să meargă...

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Dar merge. Acum folosesc Linux aşa cum l-am pus pe CD. OK, o să ţin minte pe viitor. Dar acum nu-mi mai arată nici o partiţie din HDD (mă refer la C şi D). Cu excepţia CD-ului, nu-mi mai arată decât "Disk dur de 6, 8 GB" (da, e ciudat pe română). L-am repornit de 3 ori deja şi tot nu şi-a revenit. Dar la bios apare HDD-ul, iar dacă boot-ez pe el dă eroare sistemul de operare.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Te rog să-mi răspunzi azi cât de repede poţi. Următorul HDD portabil e compatibil cu Slax? WD my passport ultra - scrie că e compatibil cu Windows şi MAC, nu scrie nimic de Linux. Am găsit pe Google că HDD-ul nu e foarte compatibil cu Ubuntu, care e tot Linux. Azi trebuie să merg să cumpăr ceva pe ce să salvez fişierele din calculator. Crezi că HDD-ul portabil e compatibil cu Slax, sau să iau un stick de 64 GB?

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Ba nu, e foarte scump un stick de 64 GB... merită HDD-ul, dar teoretic ar trebui să fie compatibil, nu? Să ştiu să nu-l cumpăr degeaba.

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Un HDD extern (WD my passport ultra) e compatibil cu Linux (Slax)? Teoretic ar trebui să meargă, dar scrie doar de Windows şi MAC la compatibilitate.

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Salut! Scuze, n-am primit pe mail alerta de raspuns.
Personal, n-am intalnit pana acum vreo componenta hardware care sa nu fie compatibila cu linux. Dimpotriva, sistemele de operare Linux au o baza de firmware mult mai extinsa decat Mac si Windows. Multi producatori nu specifica daca produsul lor este compatibil cu Linux - chestie de gandire corporatista, pentru ca Mac si Windows sunt comerciale.
In fine... Ideea este ca sistemele de operare mai complexe, gen Ubuntu, "vad" din prima partitiile NTFS ale Windows-ului. Altele, minimaliste, gen Slax, trebuie "ajutate" putin. Tine cont ca Linux si Windows nu folosesc acelasi gen de formatare (Windows = NTFS, Linux = Ext 4).
Incearca asta:

"Linux/Unix identfies drives differently than windows.
hda (first IDE Hard Drive)
hda1 (first IDE Hard Drive, first patition), Windows C drive
hda2 (first IDE Hard Drive, second partition)
hdb (second IDE Hard Drive)
sda First SATA, SCSI or Pendrive
sda1 (first SATA, SCSI or Pendrive, first patition)
sda2 (first SATA, SCSI or Pendrive, second patition)
sdb Second SATA, SCSI or Pendrive

Linux/Unix can activate/deactivate drives.
This is called Mounting a Drive.
Slax will automount all available drives unless a cheat code is used to stop that action.

At the desktop click on system then click on Storage Media.
This will show all mounted drives.
By putting the pointer over the icon you can see the drive information.
Alternatively you can open a terminal and type mount to see drives mounted and drive information.

To mount a drive manually open a terminal:
#mount -t ntfs-3g /dev/hda1 /mnt/hda1
This will mount the first IDE hard drive that has windows installed and formated NTFS
CAUTION this makes the drive writable

To unmount a drive, which will make it unavailable:
The command is umount, yes it is spelled correct umount.
#umount /dev/hda1"

Daca nu merge, cauta pe Google "how to mount Windows partition using Slax CD"

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Nu-i nimic, era o inforamție care mi-a venit în cap în ultimul moment și de aceea eram grăbit. Mersi, dar văd că merge normal, nu a trebuit să-i fac nimic. Acum copiez fișiere pe el. 2 lucruri nu-mi plac:
1) Se copiază foarte încet (nu e vina HDD-ului, am verificat), cu maxim 1 MB/s.
2) Nu îmi arată cât timp mai durează copierea sau procentajul.
Bănuiesc că merge încet ori din cauza HDD-ului din calculator, ori din cauza CD-ului. Am căutat pe internet despre copiere, dar e cam complicat...

56 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Ori ti s-a dus HDD-ul ori a fost schimbata ordinea de boot. Cand deschizi PC-ul intra in BIOS si selecteaza HDD ca device-ul de pe care sa se faca boot-area.

Daca in BIOS nu gasesti HDD-ul, inseamna ca s-a dus. Slabe sanse sa il mai poti recupera (in functie de cauza defectiunii).

| SonicAndrei explică (pentru Ionait):

Nu am experiență aici, dar mi-e frică fiindcă cred că ai dreptate. Deci am dat F2 și am intrat la Boot. La Option Priorities am doar CD/DVD-ul (nr1). Poate că memoria mă înșeală, dar parcă mai aveam ceva azi după masă (am intrat de câteva ori aici, dar m-am uitat ca pisica în calendar ca să zic așa). Te rog spune-mi că nu m-am uitat unde trebuie pentru HDD! Și care ar putea fi cauza defecțiunii?

| cuvant a răspuns (pentru SonicAndrei):

Incearca sa-l deschizi si sa scoti mufele la hard si sa le spui din nou...
In bios nu te uita doar la boot si la ide configuration... nu conteaza sa fie boot de pe cd ci e important sa iti apara si hdd-ul

| SonicAndrei explică (pentru cuvant):

Nu pot să-l deschid fiindcă ar trebui să rup acţibildul de garanţie. Dar nu l-am mişcat deloc, nu cred că s-ar fi deconectat ceva. Îmi apare şi HDD-ul, dar uneori da şi alteori nu. Am dat mai multe informaţii mai sus, chiar dacă nu ţi-am răspuns direct ţie... Deci am dat să deschidă HDD-ul şi mi-a zis că are o eroare (a disk error occurred); nu poate să încarce sistemul de operare.

| cuvant a răspuns (pentru SonicAndrei):

E o problema de hdd inseamna... du-l in garantie la service

| Ionait a răspuns (pentru SonicAndrei):

E dus HDD-ul. Du-l in service si cere sa ti-l cloneze. Teoretic ar trebui sa faca asta gratis.

| SonicAndrei explică (pentru Ionait):

Un HDD extern (WD my passport ultra) e compatibil cu Linux (Slax)?

| addyy17 a răspuns:

Salut!

Mie cand mi-a aparut asta: Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key, am scos hdd-ul l-am bagat la loc si calculatorul a mers din nou fara probleme, la tine totusi cred ca e ceva mai grav.

| SonicAndrei explică (pentru addyy17):

Eu nu pot să fac asta fiindcă nu pot deschide carcasa. Dar e ciudat că odată îl vede şi odată nu.

| addyy17 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Https://www.youtube.com/watch?v=3WBjF4Ijvj4 pe mine m-a ajutat clipul asta.De ce nu poti scoate carcasa, e in garantie?

| SonicAndrei explică (pentru addyy17):

Da, e în garanţie. Mie îmi place ultimul pas din acel clip. L-am pus la favorite. Voi duce calculatorul la Altex (după ce-mi salvez din D), poate doar trebuie să-l reconecteze așa cum a mers și la tine.

| SonicAndrei explică:

Ba cred că HDD-ul e ok. Am dat F11 când mi-a afișat placa de bază și am 2 opțiuni la boot device. Prima variantă e DVD rom-ul, iar a doua e HDD-ul (Hitachi).
Apoi mi-a dat eroarea cu sistemul de operare. Acum îmi arată din nou HDD-ul la Boot Option Priorities și HDD-ul e prioritar.

| SonicAndrei explică:

Mi-a dat o eroare nouă: A disk read error occurred. Și mi-a spus să dau restart, dar iar eroarea cu select proper device...

| SonicAndrei explică:

Merge! Dar încarcă cam încet de pe CD. Ori e HDD-ul de vină? Dar merge, chiar dacă mai primesc câte o eroare că nu a putut să citească la timp partiţia.
Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri!

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu este HDD-ul de vina. La prima rulare inspecteaza configuratia hardware etc. Oricum, pe stick si-ar memora informatiile respective, dar pe CD nu poate, deci ori de cate ori ai rula, ar fi ca prima oara.
Dar important este ca merge si HDD-ul este OK.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Ai dreptate. Asta e a doua oară când deschid calculatorul şi de fiecare dată am aşteptat câte 20 de minute. Voi pune curând Windows 7. Dar am o problemă: acum nu mai văd HDD-ul cu Linux, chiar dacă era în bios. Cred că are o eroare... Ce ar putea fi? De ce îl detectează doar când vrea?

| SonicAndrei explică:

Ce credeţi că are? De ce recunoaşte HDD-ul doar uneori? Pornesc calculatorul şi dau F11 din prima (să selectez ce să boot-eze) şi nu apare HDD-ul. Dau restart, dau F11 şi apare HDD-ul (şi dacă dau iar restart iar nu mai apare, etc...). Am pus Windows 7 pe un stick (l-am făcut "A bootable USB"), dar dă eroare când boot-ez pe stick (Error loading operating system) - ei, asta mai încerc, poate nu am făcut ceva bine.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Inseamna ca HDD-ul e dus! Altul!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Deci la garanţie cu el... Dar fişierele din D mi le pot salva, nu? Adică cei de la Altex (sau Myria), după ce-mi vor repara HDD-ul (sau schimba) vor pune la loc fişierele din el? Sau să pun de acum ce e mai important pe DVD-uri sau stick-uri?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Esti copil? Unde ai vazut tu ca se trimit calculatoare la reparat cu date personale pe HDD? Asta faci cand te duci personal la un service, nu cand il trimiti la mama naiba! Desi problema e asemanatoare, dar totusi.
Pune mana si salveaza datele!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Deşi nici eu nu am crezut ce am scris mai sus, mi-ai dat o informaţie importantă. Deci ar trebui să şterg informaţiile personale înainte să-l dau... pentru siguranţă, chiar dacă (din câte am înţeles) îl formatează prima dată.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu le stergi, ti le salvezi! Aia nu formateaza nimic, numai in cazuri extreme sau daca le spui tu. Sau daca sunt prostovani!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Eu mă refeream la conturi de exemplu (am un document word cu parole de ex.).
OK, o singură întrebare mai am: care să fie cauza defecţiunii? Uite ce am observat: eu deschideam de obicei calculatorul din tastatură când aveam Windows 8 (merge la Win8, de obicei nimeresc Space fiindcă e mare). În ziua aceea aşa l-am deschis, dar nu s-a pornit windows-ul ci a dat eroarea. Deci înseamnă (oarecum) că atunci s-a întâmplat ceva? Acum nu mai porneşte decât din butonul unităţii.

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu stiu ce nu ti-e clar! Eu ti-am spus sa-ti salvezi datele! Nu ma pasioneaza ce date ai tu, cu parola, fara parola, muzica, poze...treaba ta! Calculatorul se stinge cu shut down si se porneste din buton! Nu standby, nu sleep, nu nimic! Shut Down!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Nici tu nu ai înţeles... Mie nu mi-e clar de ce s-a defectat HDD-ul. Nu ai treabă cu datele mele, mă descurc eu. Care ar fi putut fi motivul defecţiunii?

| K0sti a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pentru ca asa se defecteaza, e una din cele mai sensibile componente! Caderi de tensiune, socuri mecanice, variatii de temperatura, socuri de curent, etc.

| SonicAndrei explică:

Salut, vă mai pun o ultimă întrebare. Cred că am găsit "boala" HDD-ului: DEFECT FIRMWARE. Fișierele se copiază cu 0, 5 MB/sec și simt că HDD-ul moare încet. Încă mai am nervi și răbdare, dar puțin.
Credeți că acest program (sau unul asemănător) m-ar ajuta? http://www.salvationdata.com/data-recovery-freewares/hdd-scan-c.htm
Teoretic ar trebui doar să-l pun pe un CD și să urmez programul?

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ce-mi place mai mult la sistemele Linux este ca iti dau raspunsuri rapide in 99% din cazuri. Daca mai aveai vreun dubiu... ai HDD-ul dus.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Știu, țiuie puțin. Dar ar merge cu programul de mai sus? De aseară s-a agravat situația. Acum nu mai văd partiția D ori C (odată una odată alta) și se copiază fișiere cu 1 MB/minut. Acum am primit eroarea asta când am vrut să intru în C:
An error occurred while accessing 'Disc dur de 122, 1 GiO', the system responded: Operația cerută a eșuat.: Error mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read first NTFS_BLOCK_SIZE bytes of potential restart page.
The file system wasn't safely closed on Windows. Fixing.
ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu zic sa nu-l mai patimesti, ca oricum isi da duhul.
Scoate hardul, du-te la un prieten si leaga-l ca al doilea hard. Dupa care cauta pe net un program "best data recovery software", ca exemplu de cuvinte cheie si incearca sa-ti recuperezi datele.
In felul asta nu-l mai fortezi sa incarce un sistem de operare, este pur si simplu un mediu de stocare, ca un stick sau CD. Ai si posibilitatea sa scanezi discul si sa repari eventualele sectoare avariate ca poti recupera de pe el ce ai nevoie.
E cea mai buna solutie in cazul tau.

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Nu-l pot scoate fiindcă aşa aş rupe eticheta de pe carcasă care-mi asigură garanţia. Programul pe care l-am încercat eu nu merge fiindcă nu detectează HDD-ul. Dar dacă Linux era pe CD afectează şi HDD-ul? OK, mai caut programe. Cel de mai sus l-am pus pe CD şi funcţionează, aşa ar trebui să facă toate?

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

In niciun caz Linux-ul nu-ti afecteaza HDD-ul.
Ideea cu programele astea este ca trebuie sa incarci Windows-ul ca sa le rulezi. S-ar putea sa existe si unele care ruleaza de pe stick sau CD, cum spui tu. Eu n-am folosit.
Daca nu poti scoate HDD-ul, atunci iti trebuie un program puternic, multifunctional. Se numeste SARDU, eu l-am folosit de multe ori pentru diverse devirusari si recuperari de date.
Il poti descarca de aici:
http://www.sarducd.it/downloads
Citeste cu atentie documentatia si vezi ce poate face si cum sa-l folosesti. Bafta!

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

S-a întâmplat o minune! Am dus calculatorul la Altex (tocmai am revenit acasă) și băiatul de acolo l-a verificat (după regulă). L-a conectat la un monitor, l-a pornit și ce să fie? A pornit Windows 8 iar fișierele se copiau normal (am testat acolo). Ce să se fi întâmplat? Acum, când l-am pornit acasă am primit iar eroarea DPC_Watchdog_Violation, dar și-a dat restart ca de obicei și acum merge iar perfect. Acum nu sunt la țară, deci nu-l scot din priză de fiecare dată după ce-l închid, deci nu cred că ar mai trebui să-mi apară eroarea (deși nu cred că ăsta e motivul)... voi vedea. Menționez că noul shut down hybrid de la Windows 8 nu oprește chiar în totalitatea calculatorul, dar voi vedea dacă mai primesc eroarea. Care să fi fost motivul? Să se se fi mișcat mufa HDD-ului în timpul transportului?

| adryang78 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Tot ce este posibil. Alta explicatie nu vad. Oricum, bine ca s-a rezolvat!

| SonicAndrei explică (pentru adryang78):

Așa e, chiar mă bucur că merge, chiar îmi trebuia acum. Să fi fost Windows 8 de vină? Pe internet scrie că eroarea se poate rezolva dacă fac update la componente (la mine sunt mereu actualizate), dar nu e gravă (adică ar fi fost rău dacă nu ar fi dat eroarea) și calculatorul își dă restart. Ar putea avea legătură cu eroarea? Și cât de recomandat ar fi să pun înapoi Windows 7 (deși mie îmi place foarte mult Windows 8)? Sau în loc de shut down hybrid ar fi recomandat folosesc shut down-ul clasic (am făcut shutdown shortcut)? Deocamdată merge perfect.

| cuvant a răspuns:

Incearca sa intri in bios sa vezi daca o vede hdd-ul iar daca ti-l vede si nu boot-eaza incearca sa schimbi oridinea de boot tot din bios

| SonicAndrei explică (pentru cuvant):

La Boot Option Priorities îmi arată doar DVD-ul... Se poate face ceva? Doar nu s-a stricat din senin HDD-ul.

| SonicAndrei explică (pentru cuvant):

HDD-ul extern (WD my passport ultra) e compatibil cu Linux (Slax)?