| Copakbana a întrebat:

Nimeni nu a reusit sa imi dea un raspuns sau o cauza la problema. Pc-ul nu imi recunoaste Placa Video. Placa video functioneaza, am testat-o pe un alt Pc. Pinerii sa ridica toți când bag placa. Is curățați. Placa de baza are un an doar. În bios e setat Pci Expres. A stat Pc-ul meu închis 3 săptămâni și la pornire a trecut pe placa On Board. E vb de Nvidia GT 220. Primește curent. Se învârte cooler-ul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este in BIOS o optiune de blocare a placii integrate? Trebuie sa fie undeva " Disable video on board" sau ceva asemanator.

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu o alta placa video PciE, de model diferit.
Daca nici pe aceea n-o recunoaste, atunci problema e de la placa de baza.

| Copakbana explică:

Problema, asa din senis. A stat 3 saptamani si cand l-am deschis nu a mai vrut. Ce am facut intre timp, am schimbat sursa! Poate asta influenta? E un pic mai slaba, foarte putin!

| Bula a răspuns (pentru Copakbana):

N-a ramas careva mufa de alimentare neconectata (la placa video sau la placa de baza)? Asta ar explica fenomenul.

| Copakbana explică:

Nu are mufa de alimentare. Doar prin prin pineri! Iar la placa de baza am mufa mare si o mufa mai mica ce trebuie conectate. Atat.

| Bula a răspuns (pentru Copakbana):

Incearca cu o alta placa video.
Poate s-a intrerupt un traseu din placa de baza.

Placile video PCIE necesita curent mare, incearca cu sursa cu care a mers.

| Copakbana explică (pentru Bula):

Asta e urmatorul pas. Acum sursa e la reparat. Cam curenta. happy