| anonim_4396 a întrebat:

Nu se mentine ora si data in bios si in windows xp scrie battery cmos low era uzata am inlocuito cu una noua cr232 am salvat setarile din bios si tot asa scrie battery cmos low nu intra in programul xp pana nu setez ora si data face asa numai cand scot din priza incarcatorul apoi cand intra in programul xp ramane setat ora si data api cand inchid laptopul numai face figuri cu ora si data apoi cand il inchid si il las inchis timp de 5 minute iar scrie batery cmos low pana nu setez din bios nu intra in windows xp care sa fie problema?

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ia o baterie buna, si monteaz-o corespunzator, si nu vei mai primi eroarea respectiva!

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Jipa95):

Am mentionat ca am cumparat baterie noua sigilata si am montato corect

| TPUajutor a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Curata contactele sa nu fie oxidate cumva. Verifica daca bateria este buna nu te uita ca e sigilata

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru TPUajutor):

Contactele erau curate si controlate de mine

| TPUajutor a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Incearca cu un reset la bios cu setarile din fabrica asta trebuie sa rezolve problema.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru TPUajutor):

Mai uitat in bios nu vad resetare bios are alte setari deci cred ca le-am setat corect si salvat e un model gericom overdose 1440 p4 de fiecate data cand il pornesc ma pune sa setez ceasul si data apoi intra in xp

| TPUajutor a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Fa o poza cu biosul si da adresa ei

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti cumpara o baterie sigilata care a stat nu stiu cat timp in depozit, dar nu cred ca e de la baterie. Cand schimbi bateria de pe placa de baza trebuie sa faci anumite chestii, nu se schimba numai fizic, trebuie sa vada bateria noua.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru valentin75):

Cand am montato am pus beculetu pe si s-a aprins becu deci e buna bateria atunci sa fie problema ca cineva a instalat xp in discul D? si nu in c

| valentin75 a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Salut! La laptop trebuie sa vezi in functie de model. Ce trebuie sa faci pentru inlocuirea bateriei de pe placa de baza, nu e ca la desktop, am inlocuit-o si gata! Cauta pe net dupa modelul pe care-l deti.