| Tr3eaTxGh3osT a întrebat:

Nu stiu daca am pus la categoria buna dar ma rog.

Pot trece de la windows la linux? Am windows 8.1 si mam cam saturat de el de fapt de windosuri, si vruiam sa stiu daca pot trece la linux(ubuntu) Calculatoru meu trebuie sa fie facut special ca sa mearga linux pe el sau? !

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie niciun calculator special, ba mai mult chiar linuxul are nevoie de mai putine resurse.

insa avand in vedere ca ai pus intrebarea asta iti recomand sa ramanai pe windows, linuxul nu e pentru incepatori.

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru suntserios):

Care linux e mai bun ce varianta? Mint sau Ubuntu?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Bine ca nu ai pus-o la dragoste si sex... Poti trece linistit. Merge mai bine daca ai o mascota pe carcasa si daca esti ochelarist.http://www.ebay.com/......1227250179

| Jipa95 a răspuns:

Poti sa-ti instalezi linux, dar de ce ai face-o? Este mult mai greu ca si utilizare decat windows-ul. Pe windows cand vrei sa instalezi un joc dai next-next-next-finish. Treburile sta altfel pe linux, si nu numai.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jipa95):

Aha, altfel. Mai simplu - https://www.youtube.com/watch?v=Baio6gNTQLc

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Un link ceva(fileli, orice). Deunde pot face rost de linux unbuntu ce-a mai noua versiune?

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

De pe site-ul oficial, oare? Ca doar de aia E MOCA! Uite, ca sa iti faci usurel stick butabil cu ce vrea muschiu' tau si sa le incerci, ia si baga asta - http://www.linuxliveusb.com/

| Tr3eaTxGh3osT explică (pentru KodrutZ):

Mersi,dar care linux ar fi mai bun si mai usor de folosit ubuntu sau mint?

| KodrutZ a răspuns (pentru Tr3eaTxGh3osT):

Ia si te joaca cu ele in forma live si vezi care te incinta mai tare. Eu ma descurc cu ce imi pica pe mina, nu am preferinte in mod deosebit.

| halogen001 a răspuns:

Se poate trece la linux, dar nu merg aceleasi programe/jocuri ca in windows, sunt probleme cu unele drivere pe care nu le gasesti decat pentru windows.
Se pot instala simultan windows si linux asa incat de fiecare data cand pornesti calculatorul sa poti alege sistemul de operare windows sau linux pe care vrei sa-l folosesti.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poti cauta pe net imagini iso cu linux, faci dvd-uri sau stick-uri si poti porni calculatorul cu ele direct in linux fara sa il instalezi pe hard disk. Oricum, windows e mai usor de folosit si iti trebuie ceva timp sa te obisnuiesti cu linux-ul.

| Tr3eaTxGh3osT explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile.Chiar imi place linuxu o sa ma obisnuesc eu cu elhappy Eram doar curios daca merge sa mi-l bag, si oricum din cate stiu linuxu e mai bun decat windowsu doar ca nu e asa popular