| SonicAndrei a întrebat:

Nu știți vreun program care verifică „sănătatea" calculatorului și-l optimizează complet? Defragmentarea discului nu mă ajută suficient de mult și văd că calculatorul se mișcă mai încet decât e normal. De data aceasta exclud varianta formatării complete a hardului și reinstalarea Windows-ului, caut doar un program.

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

De obicei merge greu pentru ca este virusat sau spyware ceva. Antivirusul nu este niciodata suficient!
Recomand urmatoarele programe (nu am intalnit unul care sa le faca pe TOATE! fiecare face cate ceva!):

1)) intra in Safe Mode, instaleaza Malwarebytes:
https://www.malwarebytes.org
fa o scanare completa, daca va gasi ceva, il lasi sa tearga, iti va cere sa restartezi urgent. apoi intri folderul in care baga fisierele cu probleme numit Quarantine si sterge tot de acolo.
apoi poti deschide PC-ul normal.

2)) instaleaza si CCleaner, curata si cu el!

3)) instaleaza si SUPERAntiSpyware, curata si cu el, scanare completa! la fel, te duci in folderul Quarantine si-l golesti.
http://www.superantispyware.com

4) e bine ca din cand in cand sa mai folosesti si TuneUp Utilities, face o gramada de lucruri.

Eu le folosesc pe toate atunci cand am probleme, si-l fac ca nou! (toate aceste programe ma ajuta sa-l tin "sanatos")

dupa toate astea ar trebui sa mearga ca uns!

p.s.: Yac Cleaner mai este un program foarte bun, dar nu este gratuit ca cele mentionate mai sus.

Http://www.tpu.ro/......zinstalat/

| SonicAndrei explică (pentru RoyDupuis):

Se pare că au trecut câțiva mici viruși și de Kaspersky pus pe maxim. Mersi de programe.
PS: Nu merge link-ul cu întrebarea de pe TPU (cea cu nu merge browserul), mă redirecționează pe pagina principală.

3 răspunsuri:
| VasileRapidistu13 a răspuns:

CCleaner mie îmi mergea dar nu cunosc la fiecare pc la mine a mers