| Cristi_Moianu_1989 a întrebat:

NVidia Geforce GTX960 4gb SuperOC Windforce 3x G1 Gaming
Sau
Amd radeon 380x 4gb Windforce G1 Gaming?
Dau funda celui care si argumenteaza raspunsul!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

2 placi video foarte performante, dar la capitolul gaming 380x este peste orice 960 existent. Acum si cu suportul dx 12, amd are o performanta mult mai ok decat nVIDIA. Poti observa asta in benchamrk-urile facute pe dx 12 ( ashes of the singularity, joc optimizat dx 12 ) si poti face un research si pe google unde vei putea observa de la majoritatea testelor ca amd excealeaza din acest punct de vedere fata de nVIDIA.

| 6684464 a răspuns:

Daca ai monitor 2K sau 4K atunci AMD-ul, daca nu ia-ti GTX-ul.

| AKARA0 a răspuns:

AMD Radeon 380x 4gb Windforce G1 Gaming
Clar.
AMD Are o racire mai buna si procesorul grafic este mult mai bun ca la Nvidia.
Placile AMD Nu se incalzesc asa de mult ca alte placi, dupa parerea mea AMD este mai bun.
Dar iti trebuie si o sursa bunicica, ti-as recomanda o sursa de la Corsair
Salut.

| CLCQ a răspuns:

Pentru AMD iti trebuie o sursa mai maricica, recomandat de cel putin 650W. Daca nu te duci la rezolutii mari (peste 1920x1080) diferentele nu sunt mari intre placi, aici intervine si monitorul (diagonala, rezolutie, etc). Si nu in ultimul rand procesorul pe care-l ai.