| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci am o problema cam ciudata, si nu prea am reusit sa-i dau de cap. Eu pe un pc am in mementul asta un hdd de 80 ( sistemul de operare pe el ), si m-am gandit, hdd asta de 80gb sa-l las pentru sistem, si sa-mi mai achizitionez un hdd de 160gb pentru stocare de date. Eee. faza e ca atunci cand conectez hdd-ul de 160gb ( am scos mufa de alimentare si de date de la dvd rw sa conectez hardul, deoarece nu mai dispun de alte mufe in plus ) atunci cand pornesc pc-ul, ramane pentru cateva momente blocat la poza cu placa de baza, iar dupa aceea, hdd-ul de 80 incepe sa faca boot la windows, dar nici aia nu o face, se blocheaza si hdd-ul de 80gb la emblema windows. Numai daca deconectez hdd-ul de 160gb ala de 80gb face boot la windows fara probleme. Am invartit, am sucit configuratiile in bios, niet nu o ia.

Si am zis asa : scot eu hdd-ul de 80gb, si il pun pe asta de 160, si hai sa pun windows pe el. Faza este ca atunci cand ajung sa creez partitiile, iau e eroare : http://tinypic.com/view.php?pic=35nbpuh&s=8#.VCxv9Pl5Mys

Funda+vot+multumirile mele eterne celui care imi da macar o idee ce as mai putea face.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Hdd bulit 100%

| Jipa95 a răspuns (pentru sltlp):

Am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe semne de intrebare. Vrei sa le vezi?
Io'!
?
50% probleme de alimentare VS 50% hdd cu badd'uri
Nu zici nici tu ca-i nou, SH, gasit la gunoi, furat, acccidentat.Eu am luat hdd nou, pus in pc si am gasit un "delay" adica sute de mii de bad-uri intr-un gb.
Scoate coolere, perifericele de pe USB, PCI, chiar si video PCI-E in caz ca ai video intregrat.Fa o proba si cu alta sursa mai buna, scuipa totul aici.
Sa-ti calculez! stai!
50 de lei numai cat ma gandesc la PC-ul tau.30 de lei in caz de rusita.Sunt evreu deci exist!
Funda si votul sa le dai adminelor.
Daca ai un multimetru, vezi ce caderi de tensiune ai pe liniile de 5V si 12V.Chiar si cel portocaliu de 3.3V nu-i de lasat pentru ca iti alimenteaza unele integrate, chipset-uri, etc.

| Dany1068 a răspuns:

Mai multe posibilitati:
1.Verifica daca toate firile sunt conectate bine si hdd-urile SUNT FUNCTIONALE
2.Cred ca pc-ul tau are o problema dadandu-si seama care este boot drive si care este cel normal
3.incearca sa pornesti pc-ul doar cu hdd-ul cu window-ul pe el si uita-te la device manager, seteaza sa fie singurul boot drive, opreste pc-ul si apoi adauga noul hdd
Sper ca ti-am fost de folos!
O zi buna!

| Jipa95 a răspuns (pentru Dany1068):

1. sunt conectate corespunzator
2. nu
3. mai citeste odata intrebarea