| Ene_Mihai_1994 a întrebat:

Parere placa video Sapphire Radeon R7 240 WITH BOOST 1GB DDR5 128-bit. am cpu E8400 3 ghz, ram 2 gb ddr3 1333 mhz

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

@Mihai, ca si posesor de r7 240 iti pot spune ca este o placa video ok, best sell la pretul ei. Si eu la pc-ul meu am tot un e8400 dar la ram am 4gb. Iti recomand sa faci upgrade si sa mai pui inca minim 2 sau 4gb ram.
Eu am rulat destul de multe jocuri cu configuratia mea, printre care gta 5 la rezolutie full hd preset medium, Seriile assassin's creed in afara de unity care e optimizat cu pricioarele, call of duty, etc as putea insira pana maine aici jocuri.

Bafta!

| Kizei a răspuns (pentru Jipa95):

Hai ca raspunsul asta m-a ajutat si pe mine.
Si eu cautam o placa video buna asa mai ieftina.
Eu am un G645 si poate fac GTA 5 sa ruleze cu placa asta.
Poti sa-mi zici cu cate fps ai rulat GTA 5?
Mersi mult!

| Jipa95 a răspuns (pentru Kizei):

In oras am avut intre 32-40fps, iar in afara lui prinde peste 40. Ce-i drept ma si trage procesorul in jos ca aveam o performanta si mai buna. L-am jucat pe full hd 1920x1080, preset medium. Ca sa ajungi la performantele alea trebuie sa si faci oc placii din overdrive. Ea normal are 780mhz proc. grafic iar memoria 1150. Le-am urcat la maxim in overdrive 950mhz proc. grafic si 1300mhz memoria. Chiar si asa la frecventele alea nu sta rau cu temperatura. Nu trece de 75-80 grade, ceea ce este ok.

7 răspunsuri:
| Anonimsiatat0 a răspuns:

Nu ti se potrivesc.
Tu ai DDR3 iar ala e DDR5.
Iar parere despre placa pai e placa slaba. Serios 1gb? daca era 2 mai ziceam.
Funda daca te-am ajutat

| 2BeCristi a răspuns (pentru Anonimsiatat0):

Nu are legatura ddr3 de pe ram cu cu ddr5 de pe gpu

| Anonimsiatat0 a răspuns (pentru 2BeCristi):

Cine te-a mintit?

| Kizei a răspuns (pentru Anonimsiatat0):

Ai auzit de slot PCI-Express? Acolo se baga placa video, nu in slotul de RAM.Mai informeaza-te
http://www.tomshardware.co.uk/......board.html
Zici ceva de memorie? Are bus decent, nu memoria face o placa video in intregime, si bus-ul are o parte importanta.

Bun, revenind la intrebare. Pentru un low-buget pc placa e destul de buna.
Fiind GDDR5 aproape ii dubleaza latime de banda fata de versiune de GDDR3.S-ar putea sa nu poti rula jocurile mai noi sau si daca le rulezi o sa poti cu ceva booster sau pe setari very low sau low.

| Jipa95 a răspuns (pentru Anonimsiatat0):

Esti idiot? Ai mai vazut tu placi de baza cu memorii ddr5? Ca si idee, eu am o placa de baza Asus p5kpl-vm cu 4gb ddr2 si placa aia video pe ea r7 240.