| AndreyBlackJack a întrebat:

Pe un laptop cu procesor AMD C-50 dual core cu 1GHz si 2 GB Ram, toata lumea imi recomanda Windows 7 Home Premium 64bit. De ce 64 si nu 32?
Dau funda pentru raspunsul cel mai complet, iar la restul vot!

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Iti explic eu care este treaba cu cei 32 si cu cei 64 de biti...
Deci depinde pentru ce il folosesti in primul rand.
Daca montezi clipuri video in premier sau faci animatii 3d si ai nevoie de randare, atunci intr-adevar este nevoie de 64 de biti.
Fiecare sistem de operare executa un anumit numar de date. Cel pe 32 de biti proceseaza un set de 32 de biti de date, in timp ce un sistem de operare pe 64 de biti ia un set dublu de date pentru procesare. Deci teoretic ar insemna ca merge de 2 ori mai repede. Viteza se observa atunci cand randezi un clip sau dezarhivezi un fisier. Daca nu te pasioneaza jocurile video si nu te ocupi cu clipuri video nu vad de ce ai instala un sistem de operare pe 64 de biti. (Spun asta pentru ca unele aplicatii nu merg pe 64 de biti, sau mai mult nu prea gasesti aplicatii pe 64 de biti).
Apropo 32 biti se noteaza x86 si cel pe 64 biti x64.
Multa bafta!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uf, unii raspund bine, altii prost. #2 biti vede maxim 3 -3. 25gb ram. Pentru tine este nuami bun windwos 7 starter insa. Si nu exista windows care sa nu fie nici pe 64 nici 32 biti, este imposibil.

| oanamari333 a răspuns:

Nici 64 si 32 nu e asa bun! Iti recomand Windows 7 simplu!

Răspuns utilizator avertizat