| andreea91ral a întrebat:

Pentru a avea acces la informatiile private legate de conectare de pe Facebook trebuie un mandat judecatoresc? Mentionez ca cineva mi-a spart contul si am nevoie de informatiile de conectare, IP etc.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca cineva ti-a spart contul mergi intr-o prima faza si depui plangere la politie! cei de la politie se vor ocupa sa afle (daca pot) cine a facut acest lucru si cum poate fi tras la raspundere...ei vor primi detalii referitor la acest caz de la Facebook, si anume log-uri chestii de pe serverele Facebook cu alte cuvinte!

insa este dificil, mai ales ca acel cont nu ti-a fost "spart" cum se sparge o retea wi-fi de exemplu, ci hackerii (amatori de obicei in aceste cazuri) s-au folosit de naivitatea ta sau de necunoasterea suficienta a domeniului IT, astfel ai accesat linkuri ce contineau malware sau instalat elemente malware care au facilitat sustragearea datelor tale de conectare la Facebook...
intrucat acel "hacker" poate sa fie de prin nu stiu ce tara 'bananiera', este greu ca cineva sa il prinda sau sa-i afle identitatea!

cum ti-am zis mergi la politie, pentru ca doar autoritatile sunt indreptatite sa te ajute, daca consideri ca prin aceasta "spargere" ti s-au adus prejudicii, ti s-a blocat contul de Facebook si schimbat datele etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dap. Ai nevoie de o hotărâre judecătorească.