| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care aveti de ceva timp windows 10 instalat, merita sa trec de la 7 la 10 sau inca nu e timpul? Ma refer sa cumpar w10 nu porcarii piratate.

29 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

S-a mai discutat despre aceasta si fiecare care si-a spus parerea propria de windowsul pe care il detine mereu altii au avut sa comenteze in contradictoriu ori provocand cearta.
Eu folosesc W10 de prin vara anului 2015 si sincer nu regret de schimbarea facuta. Al meu laptop avea windowsul 8.1 si din update m-a intrebat daca vreau sa nu sa instalez gratuit windows 10 si am facut-o. Dezavantajul este ca sunt multe update-uri pe care le are windowsul, desi in timp acestea se mai raresc. In primul an am avut cele mai multe update-uri de la windows 10 si cam de prin toamna pana in prezent nu mai am atat de multe, oricum, ma repet nu ma deranjeaza aceste actualizari ale lui. Laptopul ruleaza perfect cu el, nu se misca deloc greu. Oricum aici in Germania toate laptopurile vin cu windows 10 in magazine, asa ca tu faci acum ceea ce doresti. Tehnologia se schimba, anumite programe vechi nu vor mai fi compatibile la un moment dat cu cele noi.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Am avut si eu pentru 2 3 zile w10 dar trecusem inapoi la 7 pentru ca facusem ceva pe pc si deodata mi-a intrat un update si pierdusem toata munca si eram destul de ofticat. Din ce am auzit se lucreaza la un update care sa nu mai fie asa de naspa acea chestie. Stiu si eu despre "lupta" windows 7 e mai bun, w10 e de rahat ( mai ales aia care nici nu l-au folosit) dar nu voiam sa deschid subiectul ala ci doar sa stiu daca merita sau nu. Din ce spui la tine a fost bine pana acum, sa mai vad ce zic si altii. Si aici in Italia laptopurile vin cu w10 dar acum am 2 pc deocamdata asa ca nu e windows pre-instalat.

| mihai69 a răspuns:

Am win 10 instalat pe 3 laptop-uri.
Un AMD amărât mai vechiuț, un i5 și un i7 (la serviciu) - toate HP (Compaq). Sunt foarte mulțumit atât de comportare, cât și de stabilitate.
Apropo, faptul că face singur update-uri nu e rău.
Și pentru cei care sunt deranjați de asta - e suficient să intre la administrare sistem, servicii și să închidă serviciul windows update.
Despre win 7 nu pot să spun decât că a fost OK la vremea lui. Acum deja a ieșit din ciclul de suport tehnic al producătorului.
Așadaar, despre ce vorbim? Nu cumva vine careva să spună cât de mișto e Win XP SP3?!?
rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Razi tu razi dar am vazut o statistica in care spunea ca din cei care au pc-uri / laptopuri 10% inca au windows xp laughing.

| tpuuser999 a răspuns (pentru mihai69):

Da, vin eu. L-as folosi si acum daca as avea driveri pentru el (sau pentru XP 64bit Edition). Acela a fost ultimul sistem de operare facut cu capul si nu cu picioarele, si se vedea clar de ce: mergea si cu 128MB RAM, iar cu 512 puteai sa stai pe Youtube si sa te joci CS sau DOTA. Dupa asta au scos Windows 7 (nu vorbim de Vista, il regreta si ei) care cere cel putin 1Gb RAM ca sa nu iti stea calculatorul pe loc, si e plin de toate mizeriile de servicii si de programe de urmarire care nu fac altceva decat sa ruleze degeaba si sa ocupe resurse. Ca sa puna cireasa pe tort, au scos Windows 8 in care au dat o gherla mai mare decat cu Vista, si l-au inlocuit imediat cu 8.1 - miscare care n-a fost de ajuns, asa ca au inventat upgrade gratuit la Windows 10. Si fiindca in sfarsit am ajuns la W10, aici au dat-o pe fata ca ii doare la basca de ce vrem si ce credem noi. Important e sa stam "updatati" (adica sa ti se restarteze calculatorul in timp ce te uiti la un film sau te joci) si sa fim "vazuti" (Cortana asculta microfonul tot timpul, si toate datele de la tastatura, mouse si ce vizitezi pe Internet sunt trimise la Microsoft care le vinde mai departe). N-am nimic de ascuns, dar (exagerand) nu e treaba FBI-ului la ce pornosaguri ma uit, sau a eMag-ului ce tableta imi cumpar eu din China.

Windows 7 e suportat pana in 2020. Mai are 3 ani de glorie, de care vreau sa profit din plin, inainte sa ma resemnez si sa trec la 10, sau sa ma chinui cu vreun Linux.

Parerea mea!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, și eu mai am pe vreo (alte) trei calculatoare, dar numai de nevoie. Oricum, două nu-s legate la internet, așa că nu contează.
@tpuuser999 corect, tu mi-ai răspuns mie, dar de fapt topicul e despre altceva... happy Și „întrebarea" aia era (desigur) retorică.
tongue

| anonimg a răspuns:

Am avut si eu versiunea de testare a w10.
Contra:
-aspect urat; toate ferestrele colturoase; parca nici nu ar fi 'finisat'; (gandeste-te cum ar fi sa ai in casa toate obiectele colturoase, rigide);
-programele sunt greu de gasit; nu este usor de folosit;
-Microsoft parca ar avea legatura cu serviciile secrete: te obliga sa le faci cunoscuta locatia (inclusiv strada si numarul ei). Oricum, orice windows trimite informatii despre locatie; dar nu imi place ca vor ei sa stie absolut totul despre utilizatori; e acel sentiment cand patronul iti da salariul dar trebuie sa stie el tot ce faci cu banii; Microsoft nu iti da dreptul la intimitate;
-prea multa securitate; la instalare am refuzat sa pun parola la windows, dar a doua zi nu puteam sa folosesc windowsul daca nu introduceam parola contului de la Microsoft.
Logo-ul la versiunea de testare w10 iti apare pe fiecare fereastra deschisa; la versiunea de testare w7 nu ai problema cu asta.

Pro:
-se misca bine; dar nu este prea mare diferenta fata de w7;
-poti sa instalezi in pc (si foarte usor) toate aplicatiile care se gasesc in magazin, la fel ca pe mobil; dar calitatea(grafica) acestora lasa de dorit chiar daca unele depasesc 1Gb, deoarece sunt facute sa mearga pe dispozitivele mobile;
-aplicatile se pot dezinstala cu clic dreapta->unninstall, fara a mai merge in control panel->programs.

Eu nu as trece la w10. Eu cred ca Microsoft a scos w10 doar ca sa fie o compatibilitate intre toate dispozitivele care au windows (telefon, tableta, laptop, pc). Pentru mine, lucrul cu w10 si aspectul sunt tare urate, chiar de i s-ar pune cele mai frumoase teme si imagini de fundal.

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Aici ai dreptate si nici mie nu im plac cum arata Windows 10 si cum lucreaza!

| untu a răspuns:

Deocamdata ramaneti la windows 7 fiind rapid si stabil pana sa imbunatateasca sistemul de operare Windows 10 compatibil pentru toate tipurile de calculatoare! Unele useri chiar au mare dreptate cand au testat windows 10!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Uite doua stiri de windows 7 ( aparute acum 20 de ore in urma sau o zi )

http://www.forbes.com/......-problems/

http://bgr.com/2017/01/18/windows-10-upgrade-7-security/

Meh,astia de la Microsoft au trecut de la "hai, pune windows 10 ca e gratis! " la "hai, pune windows 10 ca sunt probleme de securitate la windows 7".
De ce oare? E vorba de bani.
Inca 3 ani mai poti folosi windows 7, pana atunci se fac update-uri.
Dar, cum a evoluat treaba, nu m-as mira, sincer sa fiu, sa urmeze o stire ca nu stiu ce virus a facut nu stiu ce rau celor cu windows 7, 8.
Astia de la Microsoft nu se mai chinuie, ca sa zic asa, sa faca tot ce pot ei in privinta securitati, multe laptopuri deja au windows 10 pe ele cum le cumperi, ei nu mai scot bani prea multi pe windows 7, 8 si scot pe 10.Jocurile evolueaza, hackeri avanseza, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| JustStitch a răspuns:

Si eu am trecut de la 7 la w10 si sunt multumot de el

| TimSem a răspuns:

Până nu mai trece ceva timp, în care să se pună la punct din toate punctele de vedere, nu aș trece la W10. Eu nu sunt un cunoscător al calculatoarelor și nu aș ști ce să-i fac atunci când ceva nu-i place, când îmi dă peste cap chestii din calculator etc. De aceea, stau cuminte, că mi-e bine așa cum îmi e (cu W7).
Mi se pare bătaie de cap, cel puțin până ajung să fie toate compatibile cu versiunea asta (sau invers!).

| Garfield_Mario_2000 a răspuns:

Windows 8 si 10 nu pot deschide unele programe dar 7 poate si 98 mai tare decat 95, xp mai tare de 98, vista mai tare de xp, 7 mai tare de vista, 7 cel mai bun din astea care le-am zis si 8 worse than 7, 8.1 the same like 8, si 10 intre 8 si 7 deci 7 is the best

windows 7:are u a good win ver
others: aaaaa
win 7:alright i can see that i need to teach u how to be real windows
windows 7 sings we are number one

| AllNone a răspuns:

Eu am de mult timp win10, si nu regret nici o clipa! Win7 e deja de domeniul trecutului, iar lumea, mai ales ROMANII care inca sunt pe win7 trebuie sa se mai trezeasca la realitate. Si mai ales daca il cumperi. Eu nu as da inapoi la Win7 nici mort. Nu vreau sa fac reclama, dar, sa fim seriosi, deja win7 e destul de vechi si foloseam prin 2005.
Uite si un video, poate te convinge mai bine : https://www.youtube.com/watch?v=uHJGrc2Hi9A

| anonim_4396 explică (pentru AllNone):

Windows 7 in 2005? Cum naiba se p'oate asta daca a iesit prima oara in 2009.

| AllNone a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, voiam sa scriu 2010 ( greseala mea ). Oricum, intr-un cuvant, merita win10.

| Nicusor23154 a răspuns:

Nu merita! O sa iti de-a updateuri si o sa ti se reseteza si este foarte naspa!

| Dabking a răspuns:

Depinde,daca ai un computer/laptop slab nu iti recomand, daca ai ceva cu un core i5 aproximativ nou (ultimii 4 ani) atunci merita, cat despre dat bani pe Windows mi se pare o prostie (in special daca ai un computer slab).

| anonim_4396 explică (pentru Dabking):

Am 2 pc-uri. Unu are un i3 4160 si celalalt are un i5 4460. Nu cred ca am probleme cu windosul daca vorbim de componente.

| Dabking a răspuns:

Pe cel cu i5, daca intentionezi sa il tii mai multi ani, e bine sa cumperi Windows 10, cat despre i3 iti recomand sa nu sau, sa risti, dupa ce ti-ai bagat Avast, sa il iei piratat.

| anonim_4396 explică (pentru Dabking):

I5 inca se tine bine, chiar si la jocuri. Pe viitor vrea sa schimb doar placa video.

| Nitu_Dary_2000 a răspuns:

Se merita

| Legiuitorulyyy0 a răspuns:

Daca vrei sa-ti cumperi Windows 10 macar poate vrei sa cumperi si un abonament Office 365 Personal. E vreo 300 lei anual, nu pare mult.
Faza tare e ca poti instala Office pe 2 PC-uri (sau laptop/tableta) si primesti si 1 TB gratuit la OneDrive pe perioada abonamentului. Si ti se face sync la datele si setarile salvate pe toate PC-urile.
Mi se pare cea mai utila chestia asta. Faptul ca e integrat bine cu Cloud-ul direct din File Explorer.
Dar ma rog, tu stii mai bine daca te poti lipsi. Mie mi-e foarte util ca si feature.

Fata de Windows 7 asta e marele plus pentru mine.
In rest e faina chestia cu multiple desktops si Task View (care sunt features imprumutate de la Ubuntu/Gnome).

De la Windows 7 nu-mi lipseste decat transparenta aia, UI-ul era parca mai eye-candy. Flip 3D (Windows key + Tab), dar nu era nici foarte folosit.

Clar Windows 10 are performanta mai buna, are drivere mai optimizate pentru componentele hardware noi de acum. Laptop-urile noi vin compatibile exclusiv Windows 10. Pentru 7 nu sunt drivere, iar Windows 10 le cauta si singur in repository-ul lui mereu actualizat.

Windows 7 se stinge incet, incetisor. Mi-a placut si mie la vremea lui. Acum n-as avea de ce sa ma mai intorc la Windows 7.
Pana si Mail-ul sau Windows Store-ul le folosesc din Windows 10. Chiar e bine organizat, ruleaza bine. Arata si destul de bine, in general, sunt faine rau pozele alea de la Bing care se schimba pe Lock Screen.
Are si un Action Center de notificari destul de util.

Cam asta pentru un office/home user.

Acum e un OS matur, stabil. Clar merita. Este permanent actualizat, chiar si recomand sa il lasi mere sa se actualizeze.

Asta ca inregistreaza Cortana tot ce zici, ca vede Microsoft tot ce tastezi, sunt prostii colosale. N-au ei treaba cu orice tralalau sa-l investigheze. Tot ce ajunge la ei e cu scopul pur de a putea sa-si imbunatateasca serviciile.
Oricum poti dezactiva tot inca de cand instalezi Windows 10. Plus ca nici nu merge Cortana pe limba romana si sta automat dezactivata la mine. Sunt chestii pe care le setezi in timp ce se instaleaza Windows. Iar update-urile nu sunt asa deranjante, pe majoritatea (daca nu chiar toate) le poti lasa sa se instaleze cand dai shut down.

Inca ceva, n-ai upgradat la Windows 10 cat s-a distribuit gratuit in primul an? Macar il activai si il instalai gratuit si acum, chiar daca mai reveneai la 7. Acum mai primesti gratis doar daca ai deficiente de vaz, auz. happy

Inca ceva, cum mai rezisti sa stai pe TPU? Eu mi-am facut cont acum doar ca sa-ti raspund tie. Si mai arunc azi asa o privire, sa vad cat de rau il mai polueaza unii...

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitorulyyy0):

Sa fiu sincer cu tine, nu m-am omorat vreodata cu Cloud. Ce ma face incet incet sa schimb cu zece e acel 2020 care vine tot mai repede laughing, plus ca vreau si ceva nou ( ma refer la windows acum ). In rest, vad ca multi zic ca acum e mult mai bine, nu mai e enervant ca inainte. Nu stiu ce sa zic acum, parca as astepta acel "first pack" sau 10.1, trebuie sa fie ceva de genul si de obicei dureaza doar un an de cand a iesit initial windows-ul. Asta inseamna ca pe la sfarsitul anului al trebuii sa apara un service pack sau ceva de genul. Cum am intrebat si dinocolo, tu esti trenuletz sau kodrutz?

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitorulyyy0):

Cred ca sunt masochist cand vine vorba de acest site laughing. Ieri mi-am mai luat ignore de la o baba pentru ca am facut-o baba. Ce pot sa zic, ma plictisesc de filme si seriale si mai stau si pe aici. Cred ca a devenit site-ul asta pentru mine un fel de Facebook. Sper totusi ca nu mai stau asa mult, vad ca ce am la deget nu prea vrea sa se vindece cum trebuie, unghia inca face probleme.

| Legiuitorulyyy0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai a aparut deja Anniversary Update, plus ca e updatat constant. Merita trecerea. happy

| Legiuitorulyyy0 a răspuns (pentru Legiuitorulyyy0):

Iti spun pe privat cine eram, dar nu accepti mesaje de la Juniori.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitorulyyy0):

Am modificat, acum poti trimite.