| Wo0W a întrebat:

Pentru jocuri Intel sau amd?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Personal prefer AMD + ATI Radeon, asa am avut tot timpul. Imi spunea cineva ca AMD e mai de unica folosinta, dar nu prea imi vine sa-l cred. Intel am acum, desi e performant nu imi place cum merge, nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar HDD-ul caraie urat, si cam toate sistemele Intel mai vechi am vazut ca fac asa, pe cand la AMD-urile pe care le-am schimbat eu, indiferent cat de uzat era HDD-ul nu facea galagie mai mare decat sursa, cum e la Intel.
Am si laptop Asus cu AMD, si sunt foarte multumit de el.

| hp8510p a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce treaba are procesorul cu functionarea corecta a hard-disk-ului? Vorbesti prostii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru hp8510p):

Pretenash, ti-am zis ce am observat, si am precizat ca poate fi doar o coincidenta. Nu vad de unde si pana unde as vorbi prostii, din moment ce vorbesc din proprie experienta, si nu am generalizat. Daca esti expert vino cu o explicatie profesionista, care sa darame ideea mea. Eu nu cunosc atat de adanc functionarea unui pc incat sa-ti raspund la intrebare.

| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca voiai sa scrii: AMD sau NVidia deoarece placa video conteaza mult mai mult! Eu prefer AMD (Radeon) dar NVidia e foarte bun de asemenea!

| Wo0W explică (pentru KhludCiprian):

Eu ma refeream la procesor...

| KhludCiprian a răspuns (pentru Wo0W):

In principiu e mai importanta viteza memoriei decat procesorul in multe jocuri (nu glumesc).

Apoi intrebarea e usor de raspuns daca raspundem sub intrebarea bugetului: AMD in acelasi pret ofera mai multe FPS decat Intel. Mai ales ca ofera un GPU integrat mai bun. Acelasi GPU merge in tandem cu anumite placi dedicate AMD daca vrei pe viitor sa imbunatatesti sistemul.

Daca ai sa zicem 300EUR, trebuie sa combini procesor + placa de baza + placa dedicata video, probabil ca ai alege Intel I5 + NVidia, sau AMD + Radeon ce iti vor oferi probabil 10% FPS extra pe sistemul AMD ce nu se vede cu ochiul liber.

Acum sa fac sa castige Intel:
- Intel consuma mai putin W si ofera mai multa performanta
- asta inseamna ca poti avea o sursa ce ofera mai putini W si poti pune o placa video cu mai multi W si sa nu risti sa strici stabilitatea sistemului
- deoarece Intel e mai rapid, jocurile se incarca mai repede si asta pentru unii face sa faca impresia pe masinile Intel sa fie mai solida.

Asta daca iei Intel I5 si il compari cu top-end Kaveri AMD.

| SmokeyEye a răspuns:

Intel, clar! și placa video Nvidia, ei sunt primii pe piață la noutăți( ei descoperă chestii și alții se iau după ei)
Pentru jocuri încearcă Xbox+ Kinect.

| TOOL a răspuns:

Eu zic Amd.

| MariuX a răspuns:

Pai eu am AMD
Acum depinde de cerintele jocului. Nu poti sa stii daca nu te uiti
De fapt eu am AMD si la altele cere Intel (tot imi merg jocurile dar putin mai greu, putin nu mult.
Uite iti las un site unde poti sa te uiti la toate jocurile :http://www.systemrequirementslab.com/cyri