| BucurDavid a întrebat:

Placa video RX 270 2GB (PCIE 3.0) este compatibila cu placa de baza Foxconn Q45M (PCIE 2.0)?

Răspuns Câştigător
| UnderVoltage a răspuns:

Normal ca da
Si eu am placa de baza cu PCIE 2.0 (Gigabyte 970A UD3p) si placa video PCIE 3.0 (R9 380 4GB).
Sunt intercompatibile fara probleme
PS: Placa video e R7 270 nu RX

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sunt compatibile, insa va lucra la capacitate redusa, ca o placa echivalenta pe PCI-E 2.0

| XYZ02 a răspuns:

R9 270?
Sunt compatibile, dar uita-te mai bine dupa un R9 290 o gasesti pe la 300Ron second hand si este un adevarat monstru pentru pretul acela

| mirceakitsune a răspuns:

Da, sunt compatibile.

| TTSP a răspuns:

Sunt compatibile dar nu îți recomand. La cata video o să faca bottleneck cu placa de bază. Am avut și o problemă asemănătoare, placa video avea o performanța considerabil mai mică decât vedeam pe YouTube. Cel mai bine schimbă placa de bază cu una PCI 3.0.