| anonim_4396 a întrebat:

¿placi solare?

Hey TPU, familia mea este interesata sa puna placi solare pe casa, deci am vrea sa stim cam cate sunt necesare pentru o casa cu 8 camere, plus bucatarie, baie, etc... si pretul, cam cat ne-ar costa. Sau vreun site unde am putea cauta, insa sa fie sigur. Serios, cineva?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

In primul rand trebuie sa vedeti daca aveti casa amplasata cum trebuie: panourile solare trebuiesc sa fie cu fata la sud inclinate la 45° (depinde de zona insa la noi cam asa este) si desigur sa nu fie pomi inalti, blocuri etc. care sa faca umbra pentru ca scade randamentul. in primul rand toate astea necesita facute de ingineri care iti calculeaza suprafata si randamentul. nu stiu ce sa-ti spun despre panourile solare: mie mi se par un moft pentru ca toate calculele sunt facute pentru zile insorite insa atunci cand este innorat afara sunt egal cu 0. eu ti-as recomanda turbinele eoliene insa depinde de zona unde esti tu. daca mai ai intrebari sunt aici sa te ajut pentru ca eu m-am ocupat o perioada de timp cu asta.

| micutza98 a răspuns (pentru al3xander):

Tata zice ca atunci cand este soare se produce curentul si se depoziteaza energia nu? ne-ai putea da mai multe informatii sau un site unde am putea cauta, un pret si cam cate sunt nevoie pentru 8 camere, cat de eficiente sunt etc mersi mult, unde noi locuim nu sunt nici pomi nici blocuri

| al3xander a răspuns (pentru micutza98):

Nu stiu site-uri din ro, eu am lucrat in Italia. da sunt mai multe tipuri de implanturi solare: tatal tau zice de acelea care se conecteaza la reteaua electrica si atunci cand furnizeaza energie, curentul este de la ele si atunci cand numai este se conecteaza direct la sursa de curent electric, uite aici o schema http://vrgblog.files.wordpress.com/2011/04/photovoltaic_how_it_works.jpg
panourile solare produc 12V curent continuu si inverter-ul transforma in 220 V curent alternativ (tatal tau o sa stie despre ce este vorba). noi foloseam panouri solare de la Sharp, erau cele mai bune. in primul rand la un panou solar este randamentul care poate fi intre 10 si 20% insa alea cu 20% sunt cu arsenic deci toxice dar mai puternice. ATENTIE: nu va axati pe panouri solare in tuburi tip asta http://upload.ecvv.com/......906339.jpg sunt de proasta calitate
energia electrica se masoara in Wh (watt-ora). daca un modul produce 100 W intr-o ora atunci inseamna ca produce 100Wh. sa zicem ca pe zi sunt 8 ore de soare atunci inseamna ca intr-o zi produce 8 x 100 Wh = 800 Wh = 0, 8KWh/zi deci intr-un an 0, 8 KWh/zi x 365 = 292 KWh/an insa repet asta in teorie pentru ca mai sunt si zile innorate si iarna este mai putin soare (si mai slab) decat vara. la panouri mai este si problema ca ele in timp isi pierd randamentul si dupa vreo 10-20 de ani sunt uzate de tot si dupa ca sa le arunci te costa o gramada. PS: nu pot sa-mi dau seama dupa cate camere aveti de cat aveti nevoie pentru ca depinde ce aparate aveti in casa si cat consuma. de exemplu o masina de spalat are 1, 5-2 KWh, un frigider de asemenea, un televizor in jur de 50Wh si asa mai departe. depinde ce suprafata ai pe casa pentru panouri solare. pretul este foarte mare, un implant pentru casa aici costa in jur de 40000-50000 de euro insa dupa aia iti refaci investitia in ani de zile pentru ca statul te sustine (cel putin aici, la noi nu stiu cum functioneaza).

| micutza98 a răspuns (pentru al3xander):

Multumim foarte mult, ne este de ajutor

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pentru nimic. daca mai ai intrebari contacteaza-ma.