| Iulian_Radu_1986 a întrebat:

(Please insert a disk into dvd drive) Nu-mi boot-eaza blank-ul gol! De la ce ar putea fi problema? Cd-urile scrise sunt citite de dvd-writer, iar blank-urile nu. Dvd-writer-ul incearca sa boot-eze (sa invarta) dar imi da acest mesaj..Please insert a disk into dvd drive. Specific cd-dvd este inauntrul unitati optice! Am incercat toate metodele de a-l face sa functioneze..de la intrarea in bios pana la schimbarea jumper-ului mutat pe master, slave..etc. Am schimbat cureaua ide connector, power connector..etc… ajutati-ma! multumesc.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa booteze un blank daca e blank? Cum sa booteze un "nimic"?

| Iulian_Radu_1986 explică (pentru K0sti):

"Da, corect..este o greseala de amea de a ma exprima corect". BOOT-ARE inseamna de a cauta (gasi) ceva, de a deschide ceva. FEREASTRA goala sau daca nu cd-uri scrise (arse) dar unitatea optica nu raspunde sarcinilor. DVD writer-ul imi citeste doar cd-urile scrise.Iar corect atunci cand introduci un blank in unitatea optica ar trebui sa deschida aceea fereastra goala, nu? sa dea semne de viata..sa se invarta cd-ul!

| K0sti a răspuns (pentru Iulian_Radu_1986):

Aia e alta mancare de peste! Probeaza unitatea pe alt sistem! Si luati-va un adaptor din asta ca e bun sa-l ai in casa, te scoate din multe rahaturi!
http://www.chip.de/ii/1/0/7/1/5/0/5/9/adapter-a4a3cdc6c9102703.jpg

| DataSoft a răspuns:

Lentila ai curatato?

| Iulian_Radu_1986 explică (pentru DataSoft):

Da am introdus un cd cleaner.dar nimic. Singura solutie este, cred, sau poate altul nou. Sau reinstalarea windows-ului. Ma mira faptul ca n-am avut niciodata probleme de genul si am cautat peste tot raspunsuri dar nimic concret. Multumesc.