| Ivy86 a întrebat:

Poate cineva sa te spioneze/filmeze de pe propriul telefon prin camera frontala?

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Nu e asa usor de facut treaba asta, stai relax-ata. Nici un virus nu va face live stream cu tine prin camera frontala catre un server wtf laughing nici chiar asa. In cel mai rau caz iti face un snapshot rapid si gata ca prin webcam.

Telefonul ca tot e smart are un firewall (trebuie sa aiba) si are porturi de logare (logic) asadar e ca si un pc (oarecum). Metodele de atac in masa sunt rare (foarte rare) si nu face oricine oricui asa numai. Treaba asta cere timp, gear si beneficiu.

Exista virusi de telefon dar ei nu fac live stream happy scuze de dezamagire. Daca ar face ti-ar sta cpu la 100% si netu ar fi 100% ocupat.

Pe pc e usor de vazut daca e virus in pc dar pe telefon nu prea ca nu ai acces la netstat. Daca exista aplicatie de monitorizare retea pentru telefon ia acea aplicatie si vezi active tcp/udp conections. Cel mai usor de vazut.

p.s. Intrebarea ta trimite la domeniul hackului ("Si cum pot sa imi dau seama daca telefonul e virusat? Sau daca cineva are acces la camera mea frontala? Acord funda pentru un raspuns detaliat!") - chiar daca e intrebare de white hat hack tot e in domeniul hack-ului si e ilegala pe acest site big grin + ca nu prea sunt hackeri experti pe aici care sa-ti explice toate metodele de abordare ca sa stii cum sa te feresti de ele. Deci nimeni nu iti va da raspuns 100% cu ce te astepti sa auzi. Intrebari despre hack pune pe forumuri de specialitate (erau destule in darknet nu stiu daca mai sunt acum).

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Evident! Pe oricare camera! Si pe aia de la laptop de asemenea...

| UzOm a răspuns:

Da se poate! Dar desigur, doar dacă-ți este virusat telefonul.

| Ivy86 explică:

Si cum pot sa imi dau seama daca telefonul e virusat? Sau daca cineva are acces la camera mea frontala? Acord funda pentru un raspuns detaliat!

| Ivy86 explică:

Merci pentru raspuns. Nu sunt dezamagita de raspunsul tau, ba dimpotrivă, am ramas cu speranta ca totusi nu am telu virusat. Pentru ca vorba ta nu oricine poate face asa ceva