| GEORGEL2012 a întrebat:

Prelungitorul cu protectie este la fel ca priza cu impamantare?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Si prelungitoarele obisnuite pot avea impamantare. Prelungitorul cu protectie poate avea sigurante, dispozitive de eliminare a supratensiunilor (scurtcircuiteaza supratensiunile)

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu, dar unele modele de prelungitoare includ și pământarea.
Acea autoprotecție, în funcție de tipul prelungitorului este de fapt o siguranță la fel ca și cea din tabloul electric, care așa cum ziceam, ca diferă de la producător la producător, ea poate fii automată(de aia cu clapetă) sau fuzibilă(cea clasică cu liță). Succes

| ombladon a răspuns:

Da,doar ca daca prelungitorul are protectie, si priza, nu are, atunci nu rezolvi nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prelungitorul poate avea si el impamantare care se duce mai departe la priza, insa protectia este doar o siguranta care se arde/sare in caz ca tensiunea e prea mare

| InspiratieDIY a răspuns:

Prizele cu impamantare/masa sunt cele care au acele "urechi" in plus pe partile laterale, vezi poza aici:
http://www.mygarage.ro/......-priza.jpg

Prelungitorul cu protectie are o siguranta ce se arde/ sare la socuri electrice si astfel nu permite acelui soc sa plece mai departe catre aparatul tau electric si sa il arda.

Deci nu e acelasi lucru. :)

Bafta!