| anonim_4396 a întrebat:

Probabil o intrebare prosteasca... happy Centrala termica consuma mai putin daca gradele pentru apa calda sunt mai mici?

Răspuns Câştigător
| Daniel2836 a răspuns:

Nu consuma mai putin.

3 răspunsuri:
| vladutz1594 a răspuns:

In mod normal nu are cum sa consume mai putin! Pentru ca aceea apa trebuie incalzita pana la temperatura setata!

| anonim_4396 explică (pentru vladutz1594):

Exemplu: pai daca trebuie sa incalzeasca pna la 60 de grade in loc de 30de grade, nu dureaza mai mult, implicit sa consume mai mult? stiu, probabil ca diferenta este foarte mica, neinsemnata, dar as vrea sa stiu.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde. Fara termostat de ambient si fara robineti termostatati, centrala va consuma mai putin la o temperatura mai mica, dar in casa va fi mai rece. Daca ai termostat, situatia se schimba, pentru ca o temperatura mai mare a apei va insemna o incalzire mai rapida a ambientului, deci un timp de functionare al centralei mai scurt.