| AnonymousTPU007 a întrebat:

Problema.Am 3 browsere de internet pe pc-ul meu(mozilla,opera,chrome),dintre astea imi porneste bine doar opera. Daca e proaspat pornit pc-ul atunci imi porneste si chrome sau mozilla dar daca le pornesc apoi le inchid apoi fac altceva un timp si apoi incerc iar sa intru pe mozilla sau chrome nu pornesc frate, nu stiu ce au.L-am facut pe opera navigator implicit deoarece acesta se deschidea.Ce sa fac sa porneasca bine? M-as multumi cu opera dar mie nu-mi merge bine(la fel si mozilla), adica am intre 100-150 mbps si el tot se misca greu...chrome merge foarte repede dar ma enerveaza ca trebuie sa "ma rog" frumos de el sa porneasca dar tot nu o face. :-(
Funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce sistem de operare ai? E activat? Cand vrei sa deschizi Mozilla sau Chrome ai vreo eroare ceva?
Pentru inceput ruleaza Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html
Spune-mi daca s-a imbunatatit ceva!

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Am xp sad e activat...pur si simplu nu mi se deschide, nu apare nicio eroare.

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Ok.Faci ce am zis mai sus si apoi continuam.

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Malsofturi eliminate:3
Reparatii in registru: 286
Scurtaturi reparate: 65
File inutile uratate: 3.19 GB
Internet accelerat: 62
Info. provate sterse: 22075
lol, multe a gasit laughing Asta e un fel de antivirus? Daca e antivirus ar trebui sa sterg avast-ul.

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Nu e antivirus, nu sterge AVAST! Dupa ce termini de scanat da un restart la pc si nu ii faci nimic, il lasi sa porneasca singur.

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Oricum avastul ala nu face nimic, apare un X pe el.L-am luat free si acum imi cere sa-l platesc.

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

O sa-ti dau eu si un antivirus cu licenta dupa ce terminam.

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Mai e ceva de facut? Am scanat cu Advanced SystemCare 6 si a sters ce era de sters...Antivirus cu licenta o sa-mi pun cand imi iau laptop anul asta daca mai vrei sa-mi dai. happy

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

CURATA PARTITIA C - In partitia C se aduna fisierele temporare, cache de la browsere, urmele lasate de la dezinstalari..etc
1. Muta in alta partitie ceea ce vrei sa pastrezi. Partitia cu windows-ul trebuie sa fie cat mai libera. Restul ce nu iti trebuie arunci la cos si apoi arunca si cosul de gunoi.
2. Intra in Start -> All programs -> Accesories -> System tools -> Disc Cleanup ->porneste utilitarul de curatare.Sau metoda SIGURA, stergi ce este in folderele din:
C:\Documents and Settings\(Userul tau)\Local Settings\Temp
C: \ Users \(Userul tau)\ AppData \ Local \ Temp
C:\Documents and Settings\(Userul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files
C:\WINDOWS\Temp
C:\WINDOWS\Installer
C:\WINDOWS\Downloaded Installations

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Daca dau Disc Cleanup imi sterge tot ce e pe acolo? Jocuri, programe, toate astea?

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

NU! Sterge doar fisierele inutile!

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Am facut si asta :d Am mai sters toate browserele si am lasat doar chrome.Tot merge putin naspa dar tot nu e ca inainte.Ar ajuta cu ceva daca sterg chromul de tot si il instalez din nou de pe net?

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

DA! Uite cum faci!
DEZINSTALARE COMPLETA GOOGLE CHROME
Asigura-te ca extensiile fisierelor sunt afisate. Iata cum trebuie sa procedezi: acceseaza meniul Start > Control Panel (Panou de control), dublu clic pe Folder Options (Optiuni folder), clic pe View (Vizualizare) -> asigura-te ca este debifata caseta de selectare „Hide extensions for known file types" (Se ascund extensiile pentru tipurile de fisiere cunoscute). Acum da clic dreapta pe acest link; https://support.google.com/chrome/answer/resource/remove.txt clic pe-> Salvati linkul ca si, salveaza cu numele de fisier ca-> remove.reg (selecteaza „Toate fisierele" ca tip de fisier). Iesi complet din Google Chrome, da dublu clic pe remove.reg pe desktop, în fereastra de confirmare, da clic pe Yes (Da) apoi clic pe OK. Introduci urmatoarea comanda rapida de la tastatura: tasta Windows +E pentru a deschide Windows Explorer, în fereastra Windows Explorer care apare, introduci în bara de adrese una dintre urmatoarele optiuni:
Windows XP %USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Google;
Windows Vista/Windows 7/Windows 8 %LOCALAPPDATA%\Google;
Sterge folderul Chrome din directorul care se deschide. Google Chrome ar trebui acum sa fie dezinstalat.
Acum da un restart si Curata registry cu Advanced System Care Din nou restart si ->
Descarca / instaleaza GOOGLE CHROME in limba Romana - http://www.google.com/intl/ro/chrome/browser/

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

M-am impotmolit inca de la inceputlaughing Nu dau nici cum de Optiuni folder... Daca dau la vizualizare imi apare asa:
Bara de instrumente>
Bara de stare
Bara explorer>
Salt la>
Reimprospatare

Deci nu gasesc nici aia (Se ascund extensiile pentru tipurile de fisiere cunoscute)
Nu merge daca pur si simplu dezinstalez chromul, sterg si urmele din program files si dupa il bag inapoi?

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Merge si asa big grin dar ca sa fie si mai bine dezinstaleaza cu Uninstaller-ul din Advanced System Care si nu mai trebuie sa faci nimic altceva. Uninstaller-ul ti-a aparut odata cu instalarea ASC. Sper sa te descurci!

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Ok,am sa fac cu uninstaller.

| AnonymousTPU007 explică (pentru neluL):

Acum merge mult mai bine.Iti multumesc mult pentru ajutor!

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Cu placere! wave bye, bye

26 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Daca te gindesti tu ai 4 browsere. Sfatul meu este sa iti faci o curatenie generala in calculator, cauta programul Ccleaner ( se gaseste gratis ) si cu el faci niste curatenie.

| GăbițuGabriel a răspuns:

Un singur browser era de ajunswinking Eu am doua Mozilla si Chrome. Chrome imi merge ca naiba si Mozilla imi merge cel mai bine, acum nu stiu de ce unii spun ca Google Chrome merge mai bine cand la mine merge youtube-ul ca naiba.

| Criterion a răspuns:

Ar fi bine sa precizezi ce sistem de operare folosesti si ce componente hardware are computerul tau(CPU, RAM, HDD, GPU).
Putem banui ca procesele corespunzatoare acestora(adica ale browserelor), dupa ce le inchizi, raman rezidente.Cu alte cuvinte nu se inchid corect din diverse cauze.
Ai incercat si Internet Explorer?
Arunca un ochi si aici:
http://www.go4it.ro/......-7058479/;
si aici:
https://encrypted.google.com/#q=nu+porneste+Chrome
Sigur ai instalat Chrome din sursa corecta?
Adica de aici: https://www.google.com/intl/ro/chrome/browser/

Vezi si aici un raspuns:
http://www.tpu.ro/......-site-imi/
Trebuie sa utilizezi CCleaner, pentru rezolvarea unor probleme de incetinire a performantei computerului.
Succes!

| Dastlast a răspuns:

Mai sterge din porn, ia-ti un antivirus ca lumea gen AVG, ramai cu un singur browser (eu folosesc Chrome, testat si garantat cel mai bun si cel mai rapid). Vezi ce alte aplicatii inutile ai instalate si scapa de ele.

| AnonymousTPU007 explică (pentru Dastlast):

rolling on the floor Nu am nici un film porn.

| Dastlast a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Da, aici glumeam! :-D

| AnonymousTPU007 explică (pentru Dastlast):

As folosi numai chrome dar faza e ca eu stau pe un site(omegle) si pe ala nu merge sa vorbesc cu microfon si sa ma vada web-ul daca sunt pe chrome...

| AlexEli a răspuns:

In primul rand e cam greu de crezut 100-150 mbps... Nu conteaza, problema cu Google Chrome o am si eu, ia-ti " Revo Uninstaller " Dezinstaleaza Google Chrome complet, dai restart la PC si apoi il instalezi din nou. Eu asa am rezolvat. Baftawinking

| iAnonImusS a răspuns:

Am avut o problema similara, foloseam foarte mult opera... dar le aveam pe toate 3 si dupa ce il foloseam si il inchideam sau se inchidea singur cu o eroare, nu il mai puteam pornii. Problema poate provenii si din fapt ca le ai pe toate 3. Eu de cand numai am opera imi merge bine si mozila si chrome. Daca nu ai nevoie de toate 3 stergele pe toate si reinstaleaza chrome... daca numai face asa poti downloada si mozila; ideea e ca nu cred ca iti trebuie 3 browsere big grin