| WayhaughtK a întrebat:

Ps4 sau pc gaming?
Vreau sa îmi cumpăr ceva pentru gaming, dar sunt indecis.
Înainte eram destul de sigur ca îmi iau pc, dar recent au apărut 2 ps 4 -uri noi : Pro si Slim. Eu prefer Pro.
In caz ca nu ati auzit cautati pe internet. Am vrut sa pun link, dar nu ma lasă telefonul.
Care sunt avantajele si dezavantajele fata de un Pc construit cu un buget de aproximativ 3000 de lei.
Care merita?
P.S: ps 4 pro costa 18000 lei

11 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Fara doar si poate, PC!

| Mihai1810 a răspuns:

PC de gaming e mai bun, la 3000 lei iti faci o configuratie care va putea rula jocuri si peste 3-4 ani. Nu iti cumpara pc-uri gata asamblate.

| frunzarescu a răspuns:

Pentru jocuri iti recomand, categoric, un PC. De ce? Posibilitatile de instalare jocuri (gratuite, piratate su cumparate) sunt mult mai mari. La PS4 trebuie numai jocuri cumparate.
Un sistem PC de gaming care ti-l recomand este acesta http://bit.ly/2eg6QAo
Are procesor i3 la 3, 7 Mhz, memorie 8Gb, SSD de 240 Gb, placa video GTX750 (CS-Go ruleaza la 160FPS).
Daca vrei sa te incadrezi sub 3000 lei atunci iti recomand acest sistem http://bit.ly/2e9Ikj9

| Mihai1810 a răspuns (pentru frunzarescu):

Nu merita sisteme gata asamblate. Cu 3000 ron iti fac un sistem din piese care matura pe jos cu cele indicate de tine.

| Crainstorm20 a răspuns (pentru Mihai1810):

Bruh atunci fa un calculator de gaming.Stiu si eu ca poti sa faci mai bun unul decat unul gata asamblat. Dar trebuie sa ai grija ce piese iei, adica port corect sa nu fie un procesor slab si placa video sa nu fie slaba, sa stii de cata putere iti trebuie sursa ca sa nu cedeze, placa de baza de calitate, pasta termoconductoare.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Nu e asa greu, trebuie sa se potriveasca sloturile intre ele, iar sursa trebuie sa fie certificata 80+. In rest nu ai ce sa gresesti. Se gasesc recenzii peste tot la componente.

| Crainstorm20 a răspuns (pentru Mihai1810):

Da. Ai dreptate asta si eu.Totusi nu as sta sa iau toate componentele separat si sa il si asamblez. tongue Mai bine il iau de a gata

| Mihai1810 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Daca esti comod si ai bani de n-ai ce faci cu ei iti iei ceva gata asamblat. La pc garage ai serviciu de asamblare pentru 60 lei sau cam asa ceva, tu trebuie doar sa alegi componentele.

| Daniel2836 a răspuns:

PC! Este mult mai bun decât un PS4!

| Crainstorm20 a răspuns:

Mai bine cumperi PC ai incredere. Cu 3000 de lei parca iti faci un pc f.bun pentru jocuri deoarece are mult mai multe avantaje decat un PS4:
~Jocurile sunt mult mai ieftine
~Nu mai platesti PS gold ca sa joci online.
~PC-ul intrece un PS4 in multitudinea de folosinte.
~Un PC de gaming > PS4 si la grafica si la putere!
. Uite unul de pe altex de la myria.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Ce sa faci cu o petarda myria sa o explodezi de anul nou?