| Speed99 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti ce-i mai bine?

Sa cumpar PC-ul asta pre-built de la Altex : http://www.altex.ro/......70d-ubuntu

Sau sa imi construiesc eu unul cu template-ul asta? http://pcpartpicker.com/p/6rxJJx

Chiar nu imi pot da seama care-i mai bun. Am facut un calcul si m-am uitat prin magazinele din Romania online la piesele cerute si le-am gasit, altele fiind mai ieftine, altele mai scumpe decat de pe site-ul ala, as putea sa imi construiesc EU unul cu 1143 lei.

Pana la urma e mai bun un AMD A8 dar sa fie Quad Core 4.2 Ghz sau un AMD A10 si sa fie doar Quad Core 3.7 GHz?

Aveti voi recomandari mai bune pentru un buget pana in 1300 lei pentru un PC de gaming?

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

In a doua configuratie lipseste partea video, adica este folosita numai cea din proc. Iti recomand un i5, cu 8Gb ram si o placa nVIDIA seria 900. Incearca sa-ti faci o configuratie de genul asta pe mai multe site-uri de componente pc. Sistemele gata configurate, cum ar fi primul, au in general o hiba mica, de exemplu nu mai poti adauga ram sau placa video (ori proc-ul) este mai slabut decat celelalte, hdd lent, etc.

| Speed99 explică (pentru CLCQ):

Si crezi ca s-ar incadra in 1300 de lei un PC cu i5 si nVIDIA 900? laughing
Cu configuratia care ai dat-o, ar merge majoritatea jocurilor noi aparute?

| CLCQ a răspuns (pentru Speed99):

Poate nu, daca te arunci la cele mai scumpe. Dar ar merge majoritatea. Eu am un i3 de 4 ani, placa din seria 400 nVIDIA si tot mai reusesc cate ceva -)