| MetfeXs a întrebat:

Router wireless sau direct cablu? Cu care merge mai bine internetul? (ma refer la viteza )

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Viteza pe cablu este cea maxima! Prin router apar limitari, dar depinde de router (calitate)! Pe wireless viteza este mai mica de cat pe cablu, logic! In plus depinde si de calitatea placii de retea wireless din laptop si de viteza de transfer a routerului!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat esti in raza de actiune a wireless ului si semnalul e puternic nu ai za vezi nicio diferenta

| gelu1970 a răspuns:

Cablu.
nu folosesti wifi deci vecinii nu iti fura net
eu am fibra optica si prin cablu am maximul contractat 100 megas
cu wifi ajungi in cazul meu de ex la 30-60 megas in functie de placa ce o ai.

| mixxjim a răspuns:

Pai depinde de nevoi si dotari happy Le poti avea pe amandoua si folosesti in functie de nevoi, daca te muti in alta camera treci pe wireless. Oricum iti trebuie un cablu si daca ai wireless, asa ca poti face singur(a) proba la viteza, cum ti se pare ca merge mai repede, pentru ca depinde si de firma care-ti da cablu, de ce fel de abonament ai, de ce calculator ai etc.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Cablu e cel mai rapid... si wireless in functie de buget si ce model de router ai!

| presus a răspuns:

Internet prin fibra optica.

| BJK1903 a răspuns:

Merge bine si cu cablu si wireless, nu prea e nici o diferenta...Doar ca wireless e mai bun, daca ai laptop poti sa te plimbi pe unde vrei prin casa si nu stai cu grija ca iti iese cablul de la net din mufa sau etc...

| ombladon112 a răspuns:

E mai folositor un wireless.
http://bit.ly/1tKOE4L il folosesc de 2 ani si merge perfect

| Carina12345 a răspuns:

Wireless e mai bun! Te poti plimba prin toata casa si are viteza foarte buna!
Am citit comentarii cum ca "iti fura vecinii net". Iti poti pune parola si nu iti fura nimeni nimicwinking Sper ca te-am ajutat! big grin

| Mihnea13345 a răspuns:

Salut Metfe! Internetul are viteza mai mare prin cablu! Sper ca te-am ajutat... Succes in continuare...

| matrix6996 a răspuns:

Mai bine ti-ai lua router, si asa ai net de mare viteza dar si net pentru orice dispozitiv din casa(Cu WiFi)

| Ștefan_K_Francisc_1999 a răspuns:

Cu wireless spun eu!