| Wehrmacht a întrebat:

Sa zicem ca folosesc un aparat de bruiaj pe tableta mea.Mai exista vreo cale pentru cineva sa se conecteze wireless fara permisiunea mea?
Adica trebuie sa foloseasca frecventa antenei tabletei, nu? Ca alta nu merge...si alta cale care mai e de a o accesa? Nu cred ca mai e. Poate bluetooth da' nu-s sigur.Se poate? Asta pot sa-l blochez absolut de tot? Adica sa ii fie imposibil sa primeasca//transmita date.Pana la ce distanta bate bluetooth?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce atata complicatie? nu e mai simplu sa pui o parola la wi fi?

| Wehrmacht explică (pentru suntserios):

Daca vreau sa blochez absolut de tot orice wireless pe o raza de maxim 1m de la tableta mea atunci gandeste-te si tu putin ca o parola mi-ar fi absolut inutila.Aia e pentru aia care au chef sa traga wi-fi de undeva...
Te rog nu-mi mai raspunde la aceasta intrebare deoarece nu dau mai multe informatii.

| suntserios a răspuns (pentru Wehrmacht):

Da ce spanac tii pe tableta aia? date de la nasa? inchide tot ce emite unde wireless din tableta si gata

| Jipa95 a răspuns:

Nu exista un aparat de bruiaj pe tableta laughing Este foarte foarte greu sa impiedici o persoana sa nu se mai conecteze la un router ( trebuie sa stii cu ce se mananca tot ce inseamna router ). Cea mai simpla metoda, PAROLA! Pune una de peste 20 caractere ( litere, cifre, simboluri )
Bft!

| Wehrmacht explică (pentru Jipa95):

Daca voiam parola puneam parola.Mie imi trebuie sa fie blocat absolut orice transfer de date de pe acea tableta.D-aia am zis de aparat de bruiaj.Aici nu vorbesc despre persoane care au chef de wi-fi, vorbesc de hacking pe bune.
Ziceai ca te pricepi la astea intr-un post acum cateva saptamani. Vrei sa zici ca daca e tableta nu se poate bloca unda radio?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti parola formata din cifre si litere (alfanumerica), cat despre "aparat de bruiaj" sa stii ca este ilegal sa-l folosesti in spatiul public.

| deeamaria a răspuns:

Bluetooth apare numai daca esti la un metru distanta de celalalt dispozitiv si wireless-ul paroleazati-l. daca nu stii cheama pe cineva care este specialist ca dureaza vreo 10 minute. Funda?