| bossulbossboss a întrebat:

Sal,am de facut pentru fizica un circuit electric cum se face?

2 răspunsuri:
| xDeyaDeeAx a răspuns:

Pentru inceput ai nevoie de o baterie ( pentru fizca la scoala cel mai bine patrata de 4, 5 volti), un bec mic ( de acela de lanterna) un intrerupator ( optional) si fire conectoare.
Conecteaza capatul unui fir la o borna a bateriei si celalalt la bec. Ia un alt fir si conecteaza-l la cealalta borna a bateriei si la intrerupator. Cu ultimul fir conecteaza becul si intrerupatorul. Acum apasa pe intrerupator si becul ar trebui sa lumineze. Daca vrei sa renunti la intrerupator conecteaza direct becul la bornele bateriei. Sper ca te-am ajutat! Succes!