| octav005 a întrebat:

Sal am placa de baza ASUS P8Z68 DELUXE/GEN3. Am vrut sa cumpăr un procesor Intel i5 3470, a venit clientul sa i facem proba. Am montat procesorul dar nu a funcționat, a început sa bipuie de câteva ori. Din specificațiile plăcii de baza scrie ca suporta procesoare cu tehnologia 22nm cum era și acest procesor. El a spus ca este din bios. Am demontat proc și lam băgat pe al meu un Intel Celeron G530, 32nm și a funcționat nu a mai bipuit. Posibil sa nu suporte proc 22nm gen 3? Sau era procesorul defect?

33 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca placa ta nu suporta decat procesoare de generatia a 2-a si ala este procesor de generatia a 3-a.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Ok si cum pot afla ce generatie este un procesor? ex i5 2400,

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Ai facut update la bios?

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Nu. dupa acest pc nu am facut. e o placa mai veche

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Oricum acel procesor este de generatie a 3 a, scrie la producator.

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Ma deci pe site-ul official Asus scrie CA SUPORTA ORICE PROCESOR pe socket 1155 daca FACI UPDATE la ULTIMA VERSIUNE DE BIOS

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Da. m-am uitat atent la specificatiile placii de baza si scrie ca supoarta doar procesoare generatia a 2-a cu tehnologia 22nm si 32 nm. deci acel procesor este generatia a 3 a. si de aia nu suporta.

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

"Da. m-am uitat atent la specificatiile placii de baza si scrie ca supoarta doar procesoare generatia a 2-a cu tehnologia 22nm si 32 nm"
PE SITE SCRIE ALTCEVA! : http://postimg.org/image/x322yavzv/full/

Uite lista cu procesoarele suportate de placa de baza : https://www.asus.com/Motherboards/P8Z68_DELUXEGEN3/HelpDesk_CPU/

DAR FA UPDATE LA NENOROCITU ALA DE BIOS! Il lasi asa cu prima versiune PLINA DE BUGURI SI ERORI?

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Scrii i5 2400 in browser. Intri pe site-ul ark.intel.com si sus in dreapta scrie "2nd Generation Intel® Core™ i5 Processors". Deci este generatia a 2-a: http://ark.intel.com/......o-3_40-GHz

| octav005 explică (pentru CPAElites):

O sa fac si update de bios, dar momentan o sa imi cumpar un i5 2400, acel procesor i5 3470 era mult mai scump. nu ma pasioneaza jocrile pe PC. deci nu imi trebuie cine stie ce scula de procesor

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Da, am gasit pana la urma.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Probabil procesorul sa fie defect

| pbsolver a răspuns:

As fi incercat in prima faza o resetare de bios din jumperul placii de baza...

| octav005 explică (pentru pbsolver):

Am scos bateria de la bios si am bagat-o la loc

| pbsolver a răspuns (pentru octav005):

Cat ai tinut-o scoasa? ai scos toate firele din pc?

| octav005 explică (pentru pbsolver):

Cateva secunde. 6 cred

| pbsolver a răspuns (pentru octav005):

Trebuie' s-o tii cel putin 1 minut...

| octav005 explică (pentru pbsolver):

Cateva secunde. vreo 6. nu am scos nici un fir. pc era oprit

| AKARA0 a răspuns:

Probabil procesorul are cativa pini strambi sau e defect.
Asa am patit si eu cu un AMD Athlon

| octav005 explică (pentru AKARA0):

Pai procesorul nu este cu pini pe el. are mici puncte.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Placa de baza suporta procesorul i5 3470. Daca scoate beep inseamna ca e bulit procesorul. Daca nu il suporta nu iti dadea beep si nu aveai imagine pe ecran.

| octav005 explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Pai da bipuia. si nu avea nici un semnal pe monitor. am apasat si tasta delete sa intru la setari bios, dar nu aveam nici un fel de semnal

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Trebuie sa-i faci update la bios cu versiunea " 3304"!

https://www.asus.com/Motherboards/P8Z68_DELUXEGEN3/HelpDesk_CPU/

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Si cum ii fac daca nu am semnal pe monitor si bipuie?

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Pai ai "Intel Celeron G530" cu ala nu porneste?

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Ba da. dar placa ds baza a fost pe un i3 si functioneaza si pe ala.

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Ma omule tu fa update la bios!
Tu nu vezi ca pe site-ul official Asus scrie ca trebuie o anumita versiune de bios sa functiona cu procesoare pe 22nm!

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Ok, si cum fac? descarc din linkul de m-ai sus? ca nu ma pricep

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Descarci de aici biosul : http://bit.ly/1P0wnvb
Intrii in el si dau update.

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Si trebuie sa il instalez?

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Da e un program!
Deci biosul se afla in alt fisier. Tu instalezi programul si dupa instalare intrii in el si are pe acolo sa cauti biosul...
Cauta si tu pe youtube...

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Aha. ok. mersi

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Daca procesorul se afla in lista nu exista sa faci update la bios ca sa iti functioneze. Vorbim de ASUS, si asa nici-o placa de baza nu iti va cere update la bios ca sa iti vada procesorul, poate sa facci update pentru stabilitate.