| floppy98 a întrebat:

Sal TPU acuma 1 luna mi-am luat un laptop HP pavilion 15 si cand eram la flanco scria ca are placa video amd radeon "HD 7520G, HD8670M dedicata 1 GB" ajung acasa pun cpu id acolo scrie 512mb integrat dau in casuta de run dxdiag si imi spune 1.5GB integrat 2.5GB distribuit total 3674, daca dau click dreapta pe my computer si proprietati imi scrie 6GB ram si cateodata 5. 45GB utilizabili sau 4. 73GB utilizabili spuneti-mi si mie ce sa inteleg sau ce sa fac sa rezolv asta tin sa mentionez ca minecraft cu shader =6-8fps (pe minime)dau funda cine ma poate ajuta sa rezolv asta

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Instaleaza driver-ul la placa video!

| floppy98 explică (pentru sltlp):

L-am instalat... am mai cautat pe internet si am descoperit ca : placa video dedicata se activeaza doar cand se executa o aplicatie cu cerinte mai mari de o placa video integrata

| sltlp a răspuns (pentru floppy98):

Corect. Insa daca ai driver-ul instalat, pe langa faptul ca o sa poata sa schimbe placile intre ele dupa cerinte(ca fara driver ruleaza numai si numai cu integrata), poti selecta la ce jocuri vrei tu, daca nu vrei cu integrata, sa ruleze cu dedicata(pentru performante mai bune).