| mihay198722 a întrebat:

Sal tpu.am un laptop marca fujitsu Siemens amilo li 3910.de vreo doua saptamani a început sa imi facă figuri lcd-ul.adica cand aprind laptopul nu are lumina ecranul dar scrisul se vede.de multe ori nu se aprinde deloc ecranul.se porneste cooleru si hardul dar ecranul zero.nu pot nici sa il restartez. daca reușesc sa il aprind merge 10-15 min si se blocheaza cu dungi pe lcd.am incercat sa il conectez si la un monitor extern dar apare tot negru si celalalt monitor.de la ce o fi? E placa video? Sau e invertorul de la lcd devina? Dau funda urgent cine ma ajuta.ms mult

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca ar fi invertorul ar trebui sa iti dea imagine pe un monitor extern

| mihay198722 explică:

Atunci ce poate fi? O sa mai incerc cu alt monitor extern sa vad tot asa se prezinta?

| mihay198722 explică:

Daca chipsetul e dezlipit se mai poate face? Si daca da cat ar costa reparatia?

| Ungureanus a răspuns:

Chipset deslipit