| alexSMK44 a întrebat:

SAl TPU cand cumpar un laptop am windows-ul original?

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Dacă îl cumperi cu Windows-ul preinstalat (sper că îl iei de la un magazin de încredere, nu SH) are cu siguranță Windows-ul original. Așa am făcut și eu. De ce să te chinui cu nu știu ce prostii să ți-l instalezi singur? Și să mai plătești separat pentru acel Windows.
Fă așa: Cumpără laptop-ul cu Windows-ul preinstalat și nu mai ai treabă ever! Dar bineînțeles că din prețul final face parte și Windows-ul, deci plătești două lucruri deodată, prețul laptopului fără Windows plus prețul Windows-ului.
Presupun că laptop-ul pe care vrei să-l cumperi are Windows 8. Toate laptop-urile noi au acest Windows preinstalat. Succes!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cel mai bun raspuns e depinde:
Sunt laptop-uri cu sistem de operare windows preinstalat: http://bit.ly/1nNKPHm
In cazul ala, doar pornesti laptop-ul, nu mai instalezi tu nimic si are tot ce trebuie. Si da, acolo e original.
2. Sunt laptop-uri fara sistem de operae(sau free dos, e tot aia)(majoritatea): http://bit.ly/1oRbROj
3. Sunt cele cu linux: http://bit.ly/1nNLo3P. In cazul la 2 si 3, poti schimba sau instala sistem de operare windows daca doresti, insa acesta nu vine odata cu el, ci trebuie achizitonat separat: http://bit.ly/1oRcdEC.

| express11 a răspuns:

Daca il iei cu windows 8 par example, ii intrebi daca este cu licenta pe toata durata ciclului de viata a windowsului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti opta, contra cost si pentru acesta optiune

| AlexL28 a răspuns:

Daca il are instalat atunci e original, dar nu toate il au, ca prin urmare trebuie cumparata separat o licenta din magazin...deloc o afacere buna, pentru ca un laptop cu windows-ul preinstalat costa ceva mai mult ca unul free dos dar iesi mai ieftin decat daca ti-l cumperi separat, iar daca downloadezi dupa net risti sa fie instabil sau tot trial-uri stupide

| roland2948 a răspuns:

Depinde,nu pe toate este instalat windows din fabrica.Intreaba la locul in care il cumperi.Dar daca este instalat cu siguranta este original.

| goldenbullet a răspuns:

Cand sau cum cumperi un laptop? Nu inteleg intrebarea

| PlayFreestyleFun a răspuns:

Nu ai windows-ul instalat, trebuie sa ti-l instalezi tu.

| Mihaela_Carmen_1996 a răspuns:

Windows-ul nu este instalat. Trebuie sa il pui tu.