| AlexX90 a întrebat:

M-am hotarat sa-mi iau sistem pc gaming cu unitatea asta:http://www.emag.ro/......D49G1BBBM/
Intrebarea este:Este buna placa video si procesorul pentru gaming? Multumesc!

P.S:La gb ram are 4, dar oricum o sa-i mai pun eu inca 4.

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

Poti lua acest BenQ fullhd 21.5" cu pannel VA, culori vii si unghiuri de vizibilitate bune
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/vw2245z-215-inch-6ms-gtg-black/

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Gaming, ha rolling on the floor?
Da ce te joci pe ala, gta san andreas?
Gaming nu o sa cumperi niciodata gata asamblat. Daca vrei gaming, configuratie!

| AlexX90 explică (pentru sltlp):

Pai atunci, da-mi o configuratie!

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Lol pe ala nu faci gaming nici cat negru sub unghie =)), vad ca colegul sltlp intarzie cu configuratia, asa ca intervin eu :D, scuze sltlp :))
- Procesor puternic hexa-core
- Placa de baza ATX cu 4 sloturi RAM
- 4 gb ram
- 500gb hdd
- Placa video buna, duce orice pe fullhd la detalii bune
- Sursa de calitate care tine
- Carcasa ok, cu design frumos, chiar daca e delux, e de calitate cel putin medie cu tabla groasa (o am si eu)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/935768/

Acum poti sa spui ca e PC gaming, daca nu-l stii asambla, adaugi in cos si serviciul de asamblare (49 lei)

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

| sltlp a răspuns (pentru AlexX90):

A dat helden o configuratie. Asa as alege si eu, deci mergi pe ce a recomandat el.

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Iti dau tie funda daca mai imi dai un monitor bun pentru gaming.
A da si de unde i-au dupa cablurile in care leg unitatea de monitor

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Monitorul vine cu 2 cabluri, 1 de alimentare si 1 in care il bagi in placa video
Celelalte sunt, mouse, tastatura, boxe, cel de la internet si cablul de la sursa (nu stiu daca vine sursa cu cablu inclus, asa ca iti recomand sa iei unul)
http://www.pcgarage.ro/cabluri-componente/hama/cablu-alimentare-15m-black/
Pentru monitor ce buget ai?

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Pana in 400 lei.

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Da mersi o sa-l iau pa asta.Ai funda

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Hei helden da ce jocuri merg pe configuratia asta? Adica merg jocuri ca Gta 5, Crysis 3 ...etc gen 2010+

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Iti merge absolut orice joc de pe piata pe -med-high-ultra (depinde de joc) la rezolutia maxima a monitorului recomandat

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

La descrierea monitorului zice ca e dedicat la mutimedia, nu pentru gaming.

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Un pc gaming care sa fie adevarat de gaming e 1200+ lei, cele cu 120/144hz ...nici al meu nu e gaming
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gl2250hm-215-inch-2ms-gtg-black/
Dar se vede foarte ok pe el, 2ms GTG, iar cel care ti l-am recomandat are culori mai vii decat al meu

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Poti sa mai imi dai tot asa o configuratie, dar cu procesor Intel si placa video Nvidia dar sa fie tot de gaming pentru ca am auzit ca Intel e mai bun ca amd si nVIDIA e mai buna ca amd

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

In acest segment de pret, fx 6300 de la amd la 430 lei e mai bun cu 25% fata de i3 de la Intel, iar placa video care ajunge la nivelul lui r9 270 la acelasi pret. nVIDIA nu are, daca e sa vorbim de i5/i7 vs fx 8320 acolo putem spune ca Intel-ul sterge fata amd-ului

| AlexX90 explică (pentru heldeN):

Procesorul care mi la-i recomandat tu (amd fx 6300) are cooler? sau trebuie sa mai cumpar eu unul separat? te rog zi-mi ce trebuie sa mai cumpar pentru unitate.Imi da la unitate un cd cu driverele?

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Da procesorul vine cu cooler inclus, si pc-ul vine cu 2 cd-uri, unul cu driverele de la placa de baza, altul cu cel de la placa video

| heldeN a răspuns (pentru AlexX90):

Poti lua acest BenQ fullhd 21.5" cu pannel VA, culori vii si unghiuri de vizibilitate bune
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/vw2245z-215-inch-6ms-gtg-black/

| AntonioDumeIoan a răspuns:

Ar merge