| GameMaster23 a întrebat:

Sall, acum o luna mi-am transformat windows xp in vista iar acum vreau sa il dezinstalez si nu mai mergestraight face ce as putea sa ii fac?

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă în partiția C ai instalat W.Vista. Băiatul ți-a răspuns corect. Înainte de a face mișcări de astra te sfătuiesc să salvezi pe dvd-uri goale ce crezi că trebuie salvat de pe tot hardul. Anterior scanat cu programul antivirus pe care îl ai ca să pape din viruși și să nu bagi viruși pe dvd-uri.
Totuși este gluma că cel mai bun Windows este tot : un Ubuntu Linux! Sistemele de operare Linux sunt multe și pentru ele nu prea sunt viruși... iar licența pentru ele este gratuită. Deci Ubuntu Linuxv11.04, sau Kiwi Ubuntu Linux, instalate în limba română. Pot fi Instalate și pe același hard pe care este un Windows, iar la pornire te întrebă cu ce vrei să pornești, și selectezi cu săgețile. Deci pe lângă W. poți pune și unul din cele 2 linux-uri. Am deja câteva, luni de când nu mai utilizez sistemul de operare W. Am trecut pe Kiwi Ubuntu Linux, fără să citesc nimic despre acest sistem de operare. Ulterior am găsit ceva în engleză și mi-a fost lene, să citesc și ulterior am găsit și ceva documentație și în limba română, dar nici pe asta nu am citit-o. Nu am citit-o, din lene evident. Ulterior mi s-a recomandat să lucrez cu Ubuntu Linux și nu știam dacă mă voi descurca cu el și am cumpărat al doilea hard. Acum lucrez când cu unul când cu altul. Dar de luni de zile nu m-am mai folosit de sistemul de operare Windows. Că oricum cel mai bun Windows este tot un Linux Ubuntu. Asta a fost o glumă, evident. Cel mai bun sistem de operare este ceva subiectiv, de la utilizator la utilizator. Astea vin după ele cu softul Open Office care are programul Writer care seamănă bine cu Word 2003. Dacă vrei să folosești softuri dedicate lui Windows și care nu au corespondent în Linux trebuie să ai și un Windows pe unul dintre hard-uri.
Chiar acum mi-a venit o idee : În vacanța asta Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator

| Vooortex a răspuns:

Salut. Nu il dezinstalezi. Iti instalezi Windows Xp din nou, cu un cd sau dvd bootabil. La instalarea Windowsului Xp iti vei formata disku C si ti se va sterge Vista. Bafta.