| Merishoor a întrebat:

Sall
Azi mi-am luat piese pentru pc
Am incercat eu sa le montez si am pus venitlatoru pe procesor si a ramas ceva urma, acum daca mai pun ventilatoru pe procesor se intampla ceva?

2 răspunsuri:
| mrclaust a răspuns:

Din moment ce ai pus intrebarea asta inseamna ca tocmai ai aruncat banii pe fereastra din urmatoarele motibe : 1 . procesorul este cea mai sensibila parte a calculatorului, si trebuie sa stii foarte bine sa ill montezi. 2. probabil fara sa vrei ai atins acei mici conectori ai procesorului deci l-ai omorat dar sa zicem ca nu. 3 peste procesor trebuie pusa pasta conductoare (doar daca nu e preaplicata) si acest lucru se face cu grija deoarece bulele de aer duc la supra incalzirea procesorului deci iar il omoara. 3 ventilatorul trebuie pus in intr-un unghi fix si strans cu foarte mare forta in suportul lui si dupa acea trebuie conectat la placa de baza. Una din cele 3 greseli imi este greu sa cred ca nu ai facut din moment ce ai pus intrebarea asta asa ca chiar daca va porni calculatorul , procesorul se va incalzi foarte repede si intr-un timp foarte scurt il vei ucide.

| Jesye a răspuns:

Nu am inteles intrebarea happy. ventilatorul nu se poate pune pe procesor, el se pune pe radiator. radiator+ventilator=cooler

acel cooler trebuie sa'l pui pe procesor. unde ai intampinat probleme?