| dislike a întrebat:

Sall FUNDITA pentru un raspuns rapid si corect
Pai sa incepem...Am un calculator secon hand cumparat de pe diabloscomputer un Dell optiplex gx620 si totul mergea perfect pana acum.se intampla sa se restarteze, sa faca difuzorul un beep cat tin unitatea pornita si nu se mai aprinde monitorul si mentionez ca inca are garantie dar pe componente nu e sigilat sistemul si are 4 placute ram 2 harduri si mi s-a intamplat sa reinstalez win 7 si sa nu mai mearga placa audio in final a detectato si a mers iar la minecraft zicea atentie placa video veche detectata (512mb) si la cs nu mergea opengl decat software si d3d ala cand setam opengl nu mai aparea numic si doar se auzea meniul ala...dar ziceti-mi si mie ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| florynyk92 a răspuns:

Din ce am inteles eu ori e ceva cu driverele de la placa video pe care le poti gasi pe site-ul producatorului, ori daca zici ca nu iti porneste si bipaie e de la bios incearca un reset cmos

| dislike explică (pentru florynyk92):

Pai asta e problma i-am dat update la drivere si dupa 3 min s-a restartat si s-a blocat la liniuta aia cand porneste de sus din coltul stang si mia aparup un scris cam sters se tot ducea in jos si dupa l-am stins, a pornit am intrat putin pe net s-a restartat iar a aparut linia fara nici-un scris si dupa ce l-am stins iar (de la buton)n-a mai pornit monitorul, doar unitatea si la difurorul ei se aude un bip gen alerta ziceam ca poate e ceva ars placa video, sursa...

4 răspunsuri:
| florynyk92 a răspuns:

E destul de greu sa iti spun ceva cat mai exact daca nu vad cu ochii mei simptomele. Dar pare a fi placa video. Cura coolerul de pe ea, verifica temperaturile pe care le are, sa nu fie peste 90 de grade. Daca totul e ok incearca cu o alta placa video de la un prieten de exemplu si vezi daca se mai manifesta problema

| BTWIN a răspuns:

Nu ai instalat bine driverele sau nu sunt updatate

Răspuns utilizator avertizat