| Gabii_Gabriel_1998 a întrebat:

am o sursa de la calculatorul Dell optiplex gx620 tower si am umblat la voltaj(in loc de 230v am mutat pe 115) si s-a ars a-si vrea sa stiu daca se mai poate repara (alta la fel nu mai gasesc)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate repara. Conditia este sa nu se fi ars circuitul integrat. Daca a avut siguranta buna (adica sa nu fi rezistat si sa se fi ars) ai scapat. Nu stiu cum arata sursa ta dar cred ca se poate pune si alta sursa.

4 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Ii poti spune bye-bye!

| Diurpaneus a răspuns:

Da se pot repara sursele, depinde ce s-a dus la ele, dioda condensatoarele. Mergi la un specialist el iti v-a spune ce si cum. De obicei costa cat nu face

| Gabii_Gabriel_1998 explică:

Este putin inegrit un condensator mare si o piesa mica albastra si cand o bag in priza face scanteie la mufa acolo unde se baga cablu de curent

| Gabii_Gabriel_1998 explică:

Sunt surse care se potrivesc dar cand vine vorba de suruburi se potriveste doar unul adica cel de sus